09 Май 2024четвъртък00:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НЧ "Димчо Дебелянов-1960" традиционно събра творци и деца на празника

/ брой: 107

visibility 67

Миглена Иванова


Сдружение "Слатина" отбеляза деня на светите равноапостоли Кирил и Методий на открито пред НЧ "Димчо Дебелянов-1960" в столицата. Читалището е партньор по проекта на сдружение "Слатина" "Пътуващи традиции на открито".  Празничното честване на "Азбуката, децата и цветята на България" е част от Столичната програма "Култура".
Творци, представители на културни институции, преподаватели, деца и съграждани бяха сред гостите на събитието. Сред тях бе председателят на НЧ "Димчо Дебелянов-1960" доц. д-р Иван Митев, главният редактор и издател на сп. "Черно и бяло" Станислава Пекова, Цвета Божинова, поетесата Дора Милева, Славея Стойчева. С приповдигнато настроение и под звуците на мелодични изпълнения организаторите на честването сътвориха празнична украса от балони, множество цветя и детски рисунки. Творчество и иноваторство проявиха Димитър Главинов и Добромир Стоянов - част от екипа на проекта.
Елица Миленова приветства присъстващите и подчерта, че идеята на събитието е да се популяризират изкуството, културата и публичните дейности. Прочувствено и изпълнено с възхита и почит бе словото за буквите, което бе послание към българите за духовно извисяване и любов към родното четмо и писмо. В празничната реч се изтъкна, че: "Днес нашите училища и читалища носят сиянието на два празника - на просветата и светлината, на младостта и бъдещето на България! Това е денят, който обединява, в който един народ отбелязва духовното си пробуждане и вечния си стремеж към усъвършенстване чрез образование, наука и култура".
 Веднага след това децата от школата по художествено слово към читалището с ръководителка Люба Любенова, поздравиха публиката със стихове,  посветени на Кирил и Методий, и представиха сценични картини от "Туфо, рижият пират" на Георги Константинов, както и откъси от "Малкия Никола". Талантливите актьори, облечени в подходящи костюми, предизвикаха искрен смях и аплодисменти. За доброто и ведро настроение на присъстващите допринесоха изпълненията на китара на Теодосий Цингилев-преподавател към школата и неговият ученик Мартин Божинов.
Темата на деня "Азбуката, децата и цветята на България" не можеше да отмине, без да бъде подчертана значимостта и символиката на цветята, като част от живота на поколенията от древността до наши дни. Предизвикателство за публиката бе да научи повече за цветята през вековете, за техните послания и връзката им с традициите на народите по света. Аплодисменти заслужиха забавните   стихове, предназначени за най-малките, поднесени от поетесата Дора Милева.
За провокация на творческата мисъл към младите хора се погрижиха организаторите и деветгодишният Алекс. Те бяха подготвили  тематична викторина, свързана със славянската писменост, родната история, празниците и традициите у нас. Разбира се, най-активни бяха децата, които получиха символични награди за остроумието и бързата си реакция. Накрая всички участници бяха удостоени с плакет и книги.
По време на проявата се даде началото на   конкурса "Нарисувай традиция". Идеята е желаещите  да пресъздадат празнична картина или спомен от деня на славянските първоучители по свой начин. В края на проекта през септември, на заключителна пресконференция в читалището ще бъде организирана изложба и най-добрите творби ще бъдат отличени.
Организаторите на "Пътуващи традиции на открито" поканиха гостите да бъдат част от проекта през юни, когато ще се пресъздаде  празникът Еньовден, а през август ще се възкреси  традиционната Панагия - извисяването на хляба.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ