09 Май 2024четвъртък18:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Пламен Димитров:

Не е задължително да се откажеш от частния пенсионен фонд

По проблемите на пенсионното осигуряване и неговото модернизиране работим далеч преди с това да се захванат политиците, казва президентът на КНСБ

/ брой: 295

автор:Ева Костова

visibility 1742

ПЛАМЕН ДИМИТРОВ е роден на 20 септември 1963 г. в Русе. Завършва Техникум по електротехника, дипломира се като машинен инженер във Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" във Варна. Завършва и ПУ "Паисий Хилендарски" - магистър по управление на човешките ресурси. Бил е корабен инженер в БМФ, областен координатор за Варна на КНСБ. Бил е изпълнителен секретар в централата на синдиката, зам.-председател, вицепрезидент. На 12 октомври 2010 г. е избран за президент на КНСБ. Член е на Европейския икономически и социален съвет и на Икономическия и социален съвет на България. Представлява КНСБ в ИК на Европейската конфедерация на профсъюзите и в Паневропейския регионален съвет на Международната конфедерация на профсъюзите.


"Хората не могат да понесат постоянно увеличение на пенсионната възраст"


- Г-н Димитров, на нарочна пресконференция обяснихте "Истината за позицията на КНСБ по пенсионната реформа", имахте и телевизионен сблъсък по темата. Та каква е истината?
- По проблемите на пенсионното осигуряване и нуждата от неговото модернизиране и осъвременяване с оглед на дълбоките промени - политически, икономически и социални, КНСБ мисли и работи, далеч преди с това да се захванат политиците, Световната банка, МВФ, Програмата на ООН за развитие (ПРООН), USID и т.нар. пенсионен проект - от 1992, 1993 г. Със собствени средства, контакти и усилия синдикатът проучи международен опит и разработи принципната нормативна база, която да дава възможности за нови решения.
Първата пенсионно-осигурителна компания и първите пенсионни схеми на капиталов принцип възникват с инициативата, усилията и акционерното участие на КНСБ през 1994 г. Тя възникна върху изработените от синдиката, естествено с подкрепата на държавни институции, нови нормативни решения, които направиха това възможно. Т.е. възникването на пенсионното осигуряване чрез капиталови схеми и пенсионни фондове е и наша много голяма заслуга. Естествено, говоря за доброволното осигуряване, но принципите са идентични и при задължителното.
През 1998-1999 г., въпреки опитите синдикатите да бъдат изолирани от експертните формирования и неправителствените организации около Световната банка и МВФ, които обработваха общественото мнение и формулираха философията на реформата и бъдещата архитектура на реформираната пенсионна система, КНСБ заяви своите претенции, упражни ефективен натиск и пое отговорността да се включи в процеса на изработване на новото законодателство.
Решенията за въвеждане на задължителен втори стълб на допълнително пенсионно осигуряване, основан на капиталов принцип на дефинирани вноски и особено за откъсването на ранното пенсиониране от солидарната, основната пенсионна система, и преместването му в допълнителното пенсионно осигуряване бяха политически. Те вече бяха факт, преди включването на КНСБ в същинската работа по реформата. Синдикатът беше принуден да се съобразява с тази даденост и в тази рамка се опита да защитава интересите на работниците и служителите. КНСБ пое тази отговорност.
- И все пак с вашето съгласие правителството предложи избор между държавното осигуряване и частните пенсионни фондове за родените след 1959 г. Това решение май не получи подкрепата на работодатели, експерти, на самите осигурени за втора пенсия, на президента. Напротив - събра много негативи.
- За 15-те години на действие на законодателството от 2000 г. и при всичките последвали изкривявания на договореностите - намаления на вноските, включване на плащания без осигурителна природа, натоварване на системата на ДОО с несвойствени ангажименти, финансови и други реверанси към бизнеса, КНСБ никога не е поставяла под съмнение тристълбовия модел.
Но що се отнася до ранното пенсиониране и как то ще бъде гарантирано през професионалния фонд на втория стълб, ние винаги сме имали резерви и опасения. Никой не може да отрече, че правото да се пенсионираш по-рано няма връзка с допълнителното осигуряване и поради това решението да се реализира чрез втория стълб и през срочни пенсии рано или късно ще създаде проблеми и на хората, и на управляващите дружества. В последните години в четири състава на т.нар. Консултативни съвети по пенсионната реформа КНСБ ясно е изразявала становище по нуждата от подобряване законодателството за втория стълб. И както е публично известно, от две години КНСБ има разработки за създаването на възможности за избор и алтернатива за хората от първа и втора категория труд - или през създаване на специализиран солидарен фонд (по принципа на учителския пенсионен фонд) за ранно пенсиониране на индустриалните работници, или като им се даде възможност да избират между срочна пенсия от фондове и пожизнена пенсия за стаж и възраст от солидарната пенсионна система, но получена по-рано. Солидарната система и сега продължава да се грижи за ранното пенсиониране и да предоставя пълноценни права - пенсия според стажа и дохода на лицата с право на ранно пенсиониране и желанието на хората да бъде така и през 2015 г. Това беше категорично заявено и на националния протест на КНСБ на 11 декември 2014 г.
- Т.е. вие не смятате, че частните пенсионни фондове трябва да се закриват или да се ограничават, така ли?
- КНСБ никога не е изразявала становище, че тези фондове трябва да се ликвидират, закриват или да се ограничават по какъвто и да било начин. Вярно е, че дълбоко ангажирани в търсене на алтернативни нормативни решения за гарантирането на ранното пенсиониране през солидарната система, не бяхме помислили, че е редно право на избор да се даде и за осигурените в универсалните фондове. Но все пак ефективно плащане на добавка към пенсията от първия стълб все още не е непосредствено предстоящо.
В края на 2013 г. и през 2014 г. се появи заплаха да бъде продадено едно от най-големите и добре работещи пенсионно-осигурителни дружества по потаен начин, на неизвестни в тези среди акционери и компании, с неизвестни собственици, с недоказани и съмнителни капитали. КНСБ беше единствената, която открито постави въпроса на вниманието на обществеността, на присъщите отговорности и ангажименти на всички национални институции и компетентни органи. Проведохме последователна и мощна, и публична кампания по защита на дружеството и най-вече управляваните от него фондове, където са правата на работниците и служителите. Затова имаме напълно основателни претенции, че действията на КНСБ изиграха решаваща роля в елиминиране на заплахата и оттеглянето на мераклиите. И сега някой да си позволява да крещи как КНСБ била съгласна да се заграбят нечии пари, да се откраднат нечии пенсии, да се ликвидира част от пенсионната система! Това е толкова несъстоятелно, колкото да се твърди, че искаме да ликвидираме, например, Лондонската борса.
- Добре, да продължим с факти от последните месеци.
- Преди това ще спомена някои забравени, но твърде важни факти. От приходите на осигурителната система с новото законодателство от 2000 г. досега, след всичките му корекции, бяха извадени: вноските за ранно пенсиониране - 7% за втора категория, и 12% за първа категория; вноската за универсалните фондове от 2% през 2002 г. до 5% днес; през 2006-2007 г. драстично намаление на вноската за пенсия с 9% (22 до 25 млрд. лв. са загубите само от него); 2009 г. ново намаление с 2%, коригирано следващата година, но с 1,8%. От 2003 до 2009 г. работодателите бяха освободени от плащането на първите три дни болнични, а преди това се освободиха от възстановяването на пенсиите за трудова злополука, когато тя е по тяхна вина.
В същото време пенсионната възраст растеше с по 6 месеца на година (за жените до 2009), после с по 4 (общо 14 г. и 8 м. за жените и 5 г. и 8 м. за мъжете), а стажът, след като бе подскочил с по 14 и 12 години в 2000 г., в последните две години нарасна с още по 8 месеца.
Ръководството на КНСБ проведе преди дни срещи с почти всички парламентарни политически сили. Пред тях ясно бе аргументирано, че хората не могат да понесат постоянно увеличение на пенсионната възраст, че работещите в първа и втора категория искат да ползват ранно пенсиониране и чрез солидарната пенсионна система, че са нужни амбициозни мерки за подобряване събираемостта на осигурителните приходи и криминализирането на укриването на задължения повече не може да бъде отлагано. Наред с това трябват дългосрочни решения, които да се изработят още в началото на следващата година с участие на социални партньори, други заинтересовани и най-вече с политическите сили, дори и с тези извън парламента.
- Единственото, което май не сте обсъждали, поне що се отнася до КНСБ, е възможността за избор от хората, родени след 1959 г.
- Не съвсем. По това, обаче, се вдигна вой и се изговориха всевъзможни небивалици от кого ли не и като че ли най-вече от хора, които никога не са виждали нито самото предложение, нито Кодекса за социално осигуряване, камо ли да са ги чели.
Както вече многократно бе обяснено, изборът за членовете на универсалните фондове не е предложение на КНСБ, но ние не го отхвърляме, защото преценихме, че няма нищо лошо да се даде на хората право на избор. И това е, за да не се противопоставят осигурените в двата вида фондове на ДЗПО. Що се отнася до професионалните фондове, нашата убеденост за необходимостта от избор, от алтернатива е непоколебима.
КНСБ счита, че цялата олелия, която се разигра по повод договореностите при министър-председателя, показва, че някои от подкрепящите правителството партии не са си направили труда дори да разгледат програмата на мандатоносителя, макар да твърдяха, че именно по този критерий - съвпадения в намеренията, те се съгласяват да участват във властта.
Всъщност предлага се постъпилите на работа през 2015 г. да избират дали да се осигуряват и в допълнителното задължително осигуряване, или само в ДОО. Могат да мислят по въпроса една година. Право на избор да отидат в солидарната система имат и осигурените в универсалните фондове. Те също могат да мислят и то - дълго, но не за да потвърждават избора си на УПФ, а за да се откажат, ако решат. Комисията в парламента подкрепи текстовете.
- Но кое ще мотивира хората за такъв избор?
- Когато става дума за избор, винаги са от значение личностни качества, познания, ценности, заинтересованост... Така че няма как да се правят обобщени изводи отсега. Но във всички случаи едно такова решение ще събуди много по-голяма заинтересованост у осигурените - кой е фондът, който управлява вноските им (има такива, които не знаят това); какво има в неговия правилник; какво е постигнал досега като авторитет, доходност, брой осигурени; какво имат в личните си сметки осигурените и ред други важни неща. А това създава атмосфера на отговорност и състезателност в полза на хората и правата им.

Защитихме хората с реални действия

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 85

"БСП за България" с № 24 за изборите

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 85

БСП постигнахме конкретни резултати за хората в 49-ото НС

автор:Дума

visibility 405

/ брой: 85

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 415

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 361

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 353

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 394

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ