29 Март 2024петък17:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Не останаха дупки на колана

Отиващата си 2010-а ще запомним с протестите, стачките, затягането на коланите и невижданите природни катаклизми

/ брой: 297

автор:Дума

visibility 1244

Галина Младенова, Калина Йотова

Ето че отново дойде време за равносметка. Нека да се опитаме в последните часове на 2010-а да обърнем поглед към най-значимите събития на отиващата си година.
"Аusterity" ("режим на строги икономии") се оказа думата на 2010-а според съставителите на авторитетния речник Мериъм-Уебстър. След нея се нареди "pragmatic" ("прагматичен"). И двете думи наистина демонстрират най-ярко какво всъщност бе 2010 година за целия свят. Стисналата ни за гърлото от няколко години икономическа криза не ни отпусна и през тази. След Гърция в капана падна Исландия, Ирландия, близо до фалит се оказаха Испания и Португалия. Наложи се Евросъюзът да отпуска огромни спешни помощи не само на Атина, но и на Дъблин. Правителствата в повечето страни се заеха да преборят тежката криза със затягане на коланите. Посегнаха на доста от социалните придобивки на европейците, предприеха и тежки пенсионни реформи. Оказа се, че оттук нататък всички май ще трябва да работим повече, по-дълго време, но... за по-малко пари. Ето защо именно строгите икономии (аusterity), провокираха невиждани протести в европейските столици от Атина до Лондон, които не стихват и до днес. Най-вероятно масовите демонстрации и стачки не само ще продължат и през следващата година, но ще стават и все по-бурни.
Преминаващата през Европейския съюз финансова и икономическа криза струва досега около 600 милиарда евро или по 1200 евро на всеки европейски гражданин, изчисли белгийският икономически вестник "Тейд". В тази огромна сума вестникът включи отделената за Гърция помощ на Европейския съюз и Международния валутен фонд на стойност 110 милиарда евро, както и приготвената за "спасяването" на Ирландия финансова подкрепа от около 85 милиарда евро. В цената на кризата са включени също средствата за по-високите лихви, които държавите от ЕС трябва да плащат по заеми за рефинансиране на държавните разходи.
Единната европейска валута на свой ред преживя най-тежката година от своето създаване. Малко повече от едно десетилетие, откакто еврото стана един от символите на европейската мечта, мнозина побързаха да го отпишат. "Ние сме изправени пред криза на оцеляването ни", предупреди на 16 ноември президентът на ЕС Херман ван Ромпой. "Защото, ако еврозоната не оцелее, то и Еврсъюзът няма да оцелее". В същото време  Ромпой бе твърд: "Ние ще преодолеем това."
Държавите от Еврогрупата и от ЕС като цяло се потрудиха да приемат нови, по-строги правила и механизми, чиято цел е да предотвратят повтарянето на подобна криза. Наложи се дори промяна в договора за ЕС, уреждаща създаването на Европейски механизъм за стабилност (ЕМС) - постоянна мрежа за финансова стабилност от 2013 г., който ще помага на страни с ликвидни проблеми и ще позволява да бъдат преструктурирани дълговете на неплатежоспособни държави. А Еврозоната не само че няма да се разпадне, а дори напротив, на 1 януари ще се разшири, като приеме своята 17-а страна членка - Естония.
А иначе за нас, българите, 2010-а започна с резил. И досега всеки българин се изчервява от срам, като се сети за провала при представянето на кандидата ни за еврокомисар - тогавашния ни външен министър Румяна Желева. Отсрами ни следващата ни кандидатура - блестящата Кристалина Георгиева. Българката, която отговаря в Европейската комисия за хуманитарната помощ и реагирането при кризи, доказа, че напълно заслужава гласуваното й доверие. Георгиева спечели едновременно две престижни европейски награди. Тя беше избрана за "Европеец на годината" и "Комисар на годината". Така само в рамките на 2 г. български еврокомисар печели престижна награда. През 2008-а Меглена Кунева беше първият българин, обявен за "Европеец на годината", но Георгиева ще остане в историята с това, че е първият българин, спечелил в две категории наведнъж. Заслужена гордост за България. Само дето и до днес никой не дава разбираем отговор защо трябваше да преминем през излагацията "Желева"!
Ще запомним 2010-а и с новата концепция на НАТО за следващите 10 г., приета на срещата на високо ниво в Лисабон. Въпрос на време беше Североатлантическият алианс да си изгради нова философия. Пактът определи новите предизвикателства и своето място в един свят на информационните технологии, повече мисъл за природата, но наред с това и борба за контрол върху енергийните и суровинните ресурси, нови глобални играчи и тероризъм от нов вид. В Лисабон лидерите на НАТО се разбраха и за ПРО - НАТО започва изграждането на най-мощната противоракетна отбрана, която ще защити територията на алианса - от Европа до Америка.
Няма как да подминем още едно важно политическо събитие през 2010-а - през април, след години на разногласия и нелеки преговори Вашингтон и Москва най-сетне подписаха нов договор за ограничаване на стратегическите си ядрени арсенали, известен като СТАРТ. Договорът, чийто предшественик СТАРТ-1 изтече още миналия декември, ще задължи някогашните врагове от ерата на студената война в рамките на 7 г. да намалят с около 30% броя на ядрените бойни глави и с 50 на сто ракетните им носители. Дори при това съкращение обаче арсеналите на двете страни, които заедно притежават 90% от световните запаси от ядрени оръжия, ще останат достатъчно големи за взаимно унищожение. Преди да встъпи в сила обаче, новият СТАРТ трябва да получи одобрението и на парламентите на двете страни, което поне засега е под въпрос.
2010-а обаче вероятно ще се запомни най-вече с невижданите природни катаклизми, които връхлетяха планетата ни. Като започнем от силното земетресение, сринало Хаити, исландския вулкан Ейяфятлаокутл, затворил небето над Европа, ужасяващите пожари, изпепелили през лятото Русия, тежките наводнения, буквално удавили Пакистан, и завършим със страховитата зима, връхлетяла Стария континент - ясно е едно: природата взима реванш. След десетилетия на неистова експлоатация на околната среда от страна на човека дойде времето хората да платят за наивността си, че има "безплатен обяд".  Големите катастрофи през 2010-а са отнели 260 хиляди живота, най-много хора са загинали при земетресението в Хаити - 222 хиляди души. Природните и причинените от хората бедствия през тази година са причинили икономически загуби на стойност 222 милиарда долара, съобщи най-голямата швейцарска застрахователна компания. Сумата е три пъти по-голяма от тази за 2009-а.

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ