29 Март 2024петък00:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Нина Дюлгерова:

Не са ни от полза чужди енергийни интереси

Бъдещето на България зависи от това дали ще развием централите в Козлодуй и Белене, твърди експертът по геоенергийна сигурност

/ брой: 13

автор:Велиана Христова

visibility 77

Нина Дюлгерова е родена в София. Професор е по международни отношения, доктор на икономическите науки и доктор по история, член на УС на Съюза на учените в България, член на Дипломатическия институт на МВнР, преподава във Варненския свободен университет.

Цитат:
"Трябва с политическо решение да се спрат "шистовите" намерения


- В последната година се утвърдиха два основни приоритета - икономическите катаклизми в ЕС и енергийният проблем, обвързан с "арабската пролет" и катастрофата в японската атомна централа "Фукушима". Засилва се напрежението в енергийната сфера, свързано най-вече с диверсификационните проекти в Черноморския регион, затова за българското общество е от съществено значение как ще бъде ситуирана България в тези схеми.
- През 2012 г. в България ще се търси политическо решение на два енергийни проекта - шистовата технология за добиване на природен газ и АЕЦ "Белене". Всеки от тях има своите американски и руски геостратегически измерения. Въпросът е доколко външните цели ще бъдат от полза за България в близкото и далечното бъдеще.
- Какво е развитието по тези два проекта в политически и обществен план?
- Шистовата технология, която е американски патент, през последните години се превърна във визитната картичка на Вашингтон за решаване на енергийния проблем чрез елиминиране на зависимостта от чужди източници. Рекламата беше голяма, а представяните количествени показатели - впечатляващи. Какво представлява тази спорна технология за извличането на газ, затворен на голяма дълбочина в скали, състоящи се от малки шупли, шистите? За добиването му се използва т. нар. хидравличен удар - хидравлично разбиване или "фракинг". Вертикална сонда пробива земята на дълбочина 3000-5400 м, след което навлиза в земните недра хоризонтално. Вкарва се коктейл от вода, пясък и над 700 химични съединения под много високо налягане, които действат като взрив, за да се разцепят скалите, да се освободи газът и да се изкара на повърхността смесен с водата, от която трябва да се отдели. Трябва да се знае, че процесите за проучването и добива са едни и същи. Този процес щеше да си остане в рамките на теоретичните или политическите спорове в България, ако Министерският съвет през юни 2011 г. не взе решение да даде лиценз на американската фирма "Шеврон" за проучване и добив на шистов газ край Нови пазар в Североизточна България.
- Фирмата трябва да плати 30 млн. евро, за да започне процедурата по проучването и да инвестира около 4 млн. евро в опазване на околната среда.
- Това решение постави началото на засилващо се обществено движение срещу шистовия газ. През следващите месеци се изговориха и изписаха много аргументи "за" и "против" шистовата технология. Българинът през последните години е свикнал винаги да му дават примери извън неговата държава за решаването на повечето проблеми.
Още в началото на 2011 г. водещият мениджър на енергийната корпорация Schlumberger с централа в Мазачузетс, САЩ, Паал Кибсгаард предупреждава, че технологиите за добив на шистов газ, използвани в САЩ, не са особено подходящи за другите части на света както по финансови, така и по операционно-технологични съображения. По-ниската газова концентрация в шистовите слоеве все още не може да се компенсира с използването на съвременните технологии. Това е и една от причините кладенците бързо да изчерпват дебита си. Обикновено се започва с големи показатели, които на втората година от експлоатацията си понижават своя дебит средно с 37%, а през третата година - средно с 50%, в сравнение с първата. Икономическият ефект при добива на шистов газ обикновено се търси в постоянното прокопаване на нови кладенци, а и над половината от кладенците работят само от време на време, или въобще не се експлоатират. Освен това експертите подчертават, че основната част от добиваните газови запаси на американска територия вече е извлечена от земните недра, в резултат от което през последните две години добивът на шистов газ не нараства, макар че мащабното сондиране продължава.
Спецификата на шистовия газ е такава, че той може да бъде открит практически навсякъде, Проблемът обаче е свързан с количеството му и със срока за експлоатация на кладенеца. Обикновено кладенецът "пресъхва" само след няколко месеца и рядко може да стигне до една година. В същото време традиционните газови кладенци работят поне по 10-15 години. Въпросните няколко месеца обаче се оказват достатъчно, за да се пласират акциите на уж "печелившата и суперперспективна" компания. Не е без значение и фактът, че най-голямата американска независима компания, добиваща шистов газ - Chesapeake Energy, която доскоро просперираше и дори увеличи двукратно капитализацията си през 2009, в края на 2010 г. се оказа затънала в дългове и във фалит.
Беше разкрита още една измама, а именно, че редица американски компании са "надписвали" обемите на добивите си и на установените газови запаси и съзнателно са снижавали стойността на добива, с единствената цел да повишат котировката на акциите си на борсата. Дори Департаментът по енергетиката на САЩ беше принуден да признае този факт и със задна дата да коригира надолу показателите за добива на шистов газ в страната.
Интензивността на подобен тип работи, както и финансирането им, се оказват няколко пъти по-високи, отколкото при традиционните газови находища. Според американски експерти реалните разходи за добива му варират между 212 и 283 долара за 1000 куб. м. Икономическият ефект е нулев в сравнение с 19 долара, които руският "Газпром" харчи за добива на същия обем "обикновен" природен газ.
- Екологичният ефект също е "впечатляващ" като негативи.
- Така е. Само в Пенсилвания контролните органи са отчели над 250 нарушения на щатските норми, отнасящи се до функционирането на пречиствателните съоръжения и безопасното съхраняване на отработените примеси. В един от тези случаи в резултат от изтичане на метан е бил замърсен подземен воден пласт с обща площ 23 кв. км. Американската агенция за опазване на околната среда (ЕРА) публикува предварителни данни от свой доклад за замърсяване на подпочвени води в щата Уайоминг, причинено от добив на шистов газ. Не трябва да се забравя също, че Еквадор осъди компанията "Шеврон" за $8 млрд. за причиненото замърсяване на води и почви при добива.
- Продължава ли ЕС да говори за забрана на добива на шистов газ?
- В редица държави правителствата вземат конкретни решения на запазване на земята и населението. Канада, редица щати в САЩ, Франция, Германия, Великобритания налагат мораториум върху добива на шистов газ с използването на "технологична вода", заради потенциалните екологични рискове, свързани с тази технология. Това може да се превърне и в сериозен аргумент за налагането на подобна забрана на територията на целия ЕС.
Полша, която е член на ЕС, заложи политически  върху шистовата технология, водена традиционно от русофобията си. Дори пренебрегна препоръката на Белия дом, който в рамките на реализацията на "глобалната си инициатива за шистовия газ" (GSGI) препоръча на Варшава "да не демонстрира излишен оптимизъм". Факт е, че дори по американски оценки резултатите от сондажите имат "спекулативен оттенък". Проблемите при поляците тепърва започват. Вече са възникнали проблеми с инфраструктурата - пътищата им не са издържали транспортирането на тежките проучвателни машини.
В България според експерти, които са правили геологични проучвания в Северизточна България през 70-те и 80-те години на ХХ век, там има между 2 и 3% газ, който е с ниска концентрация, с много примеси и на голяма дълбочина. За околната среда резултатите ще са отчайващи. Едва ли трябваше да се чака утвърдителния отговор на ЕК на запитването на МОСВ дали се прилага ОВОС при проучване за шистов газ в България. Според проучване на природозащитни организации към 1/3 от сушата на България и над 90% от територията на Североизточна България са в опасност от проучване или добив на нефт и газ. Не трябва да се забравя, че там е най-големият подземен водоем, който осигурява на населението питейната вода.
- Значи просто трябва да се вземе политическо решение за спиране на "шистовите" намерения?
- Политическото решение е необходимо, още повече, че всички говорят, но малко хора са били на шистови полета, за да почувстват размерите на екологичната катастрофа. Прилагането на шистовата технология в България, а и в Европа, ще има необратими за природата и хората последствия.
- В първите седмици на 2012 г. се заговори и за друг стратегически проект -  АЕЦ "Белене". Лансираната идея за нов VII блок в "Козлодуй" означава ли, че властта загърбва "Белене?
- Министър Трайков актуализира идеята за строителство на седми блок на АЕЦ "Козлодуй", а в Белене - без АЕЦ "Белене". Американският посланик Уорлик също изказа мнение - трябва ли да има АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене"? Премиерът Борисов отново заговори за гьола край Белене. Тези реакции обаче не са случайни. Излязоха окончателните резултати от стрес-тестовете, извършени съгласно приетата от ЕК методология за оценка, които показват, че АЕЦ "Козлодуй" и проектът АЕЦ "Белене" са с високо ниво на сигурност. Освен това министър Трайков наскоро призна пред LiveBiz, че вече е получил доклада със сценариите за развитието на проекта, подготвен от финансовия консултант по "Белене" британската банка HSBC. Съдържанието му обаче продължава да бъде тайна за обществото. Може би това е козът на правителството, което на срещата през март с представителите на руската страна трябва да вземе решение за бъдещето на проекта.
От съществено значение е и движението по АЕЦ "Козлодуй", който преди седмица поиска увеличаване мощността на централата със 120 мегавата. Лицензът може да бъде получен до края на 2013 г. при добре подготвена документация. Немаловажно е и искането за удължаване на експлоатационния срок на двата реактора (лицензът на V блок изтича през 2017 г., а за VI блок - през 2019 г.).
Много се спекулира с атомната енергия и строителството на атомни централи. Този въпрос е съществен елемент от геоенергийното надцакване. Този проект има своите руски измерения, но в глобалната икономика проблемът може да се реши с акционерно участие на заинтересованите глобални играчи.
Не трябва да се забравя, че са готови атомните реактори и въпрос на политическо решение е къде да бъдат инсталирани - в Белене или в Акую, Турция. Икономическият ефект от втора атомна централа в България е от полза, тъй като ще захранва с енергия триъгълника България-Ирак-Италия. Не са без значение и положителните стрес-тестове. Не знам защо не се мисли за ефективно използване и на закритите четири блока на АЕЦ "Козлодуй" - при възможност да бъдат преструктурирани на газова основа. Отново повтарям, че бъдещето на България е заложено в енергийното й позициране, което да не е в ущърб на екологията и хората.

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ