Юрки Катайнен за плана "Юнкер":
Не се притеснявайте, че по-големите държави ще получат повече пари
Не е работа на правителството да предлага инвестиции чрез този фонд, той е насочен към публично-частните партньорства, изтъкна зам.-председателят на ЕК
/ брой: 85
Получили сме различни предложения от различни държави по проекти. Не виждам причина да се тревожите, че големите страни ще вземат по-голям дял от финансирането. Искаме частните фирми да са по-активни и да пращат проекти на фонда. Лично не мога да поема целия риск, необходимо е и вие да участвате с риск, така че възползвайте се. Това призова вчера заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Юрки Катайнен след среща с премиера Бойко Борисов, предаде БГНЕС. Катайнен е в София, за да рекламира възможностите на плана "Юнкер".
За енергийната сигурност и за това до каква степен ще получи инвестиране България Катайнен каза, че нямат годишни разчети конкретно за всяка област. "Въпросът е колко предложения биха постъпили от частния сектор. За ЕК това е много важно. По-малките страни ще се концентрираме върху проекти с по-висок риск, което означава, че страните, които се възприемат като страни с по-висок риск по някаква причина, то би било подходящо по отношение на другите страни да се защитят малките и средни предприятия, това е защита срещу високия риск. Енергийните връзки биха могли да се възползват и от другата страна, тъй като рискът е висок по отношение на финансирането", бе обяснението на Юрки Катайнен.
Според заместник-председателя на ЕК най-важната част на плана е задълбочаването и разширяването на вътрешния пазар.
Предоставянето на услуги от други страни среща затруднения, това трябва да е възможно най-напред със страните съседки на всяка държава.
Между отделните членки съществуват бариери и това затруднява инвестициите, притеснен е еврокомисарят, като изтъкна, че в някои отношения Европа изостава от САЩ. Именно за да се промени това, планът "Юнкер" въвежда предложения за създаване на по-добре конкуриращ пазар, но, за да се стигне до него, в някои страни още има нужда от подобряване на вътрешното законодателство.
Юрки Катайнен заяви, че важно условие е доброто управление за бизнес климата. "Представете си, че сте инвеститор, който планира да инвестира около 100 млн. евро в даден проект и искате да сте 100% сигурни, че земята, която ще купите, наистина е собственост на този, който я продава, и че съдебната система е надеждна", каза Катайнен. Той изтъкна, че върховенството на закона е предусловие за привличане на частни инвестиции. "Всеки, който се готви да инвестира, се нуждае от сигурност. Ние живеем в открито, прозрачно, демократично общество и правилата са еднакви за всички. ЕС е създател на система, при която върховенството на закона замени върховенството на принудата", подчерта Катайнен. Той отбеляза, че проблемите с върховенството на закона в една държава, има отражение и в други държави.
Катайнен изрично подчерта, че планът "Юнкер" ще спомогне за публично-частните партньорства. Не е ролята на правителството да предлага инвестиции в рамките на този европейски фонд, става дума за някои проекти, които могат да са публично-частни партньорства, обясни Катайнен.
Меглена Кунева:
Да събудим частния бизнес в Европа
За мен е успокоително това, че от политическа гледна точка този голям проект - планът "Юнкер", върви към едно общество на включването. Такова, каквото трябва да бъде обществото на Европейския съюз. Това каза Меглена Кунева, заместник министър-председател по европейските политики и институционалните въпроси, по време на конференция за представянето на възможностите на плана "Юнкер" за насърчаване на малките и средни предприятия в България.
Трябва да можем наистина да функционираме като една голяма сила. Залогът за всички нас е да бъдем единни, не само когато говорим за политика, а във всяка една икономическа стъпка. За това приветствам този план, защото в него има място за всички - за големи и стратегически публични проекти и за проекти на частния бизнес. "Трябва да събудим частния бизнес в Европа" допълни Меглена Кунева.