Нинова: Тръгваме на борба с паралелна държава от 10 млрд. лева
В БСП не влизаме в съюзи за разпределение на власт или пари, коментира лидерът на левицата
Борбата с корурпцията, която сме обявили като приоритет, ще ни изправи пред частни парични потици от близо 10 млрд. лева. Няма да е лесно. С тези думи лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира в ефира на тв Евроком част от задачите, които левицата си поставя с проекта "Визия за България".
Близо час в предаването "Не се страхувай" Нинова отговаря на зрителски въпроси по най-различни теми - от "Визия за България", през отношенията с президента, споровете със Сергей Станишев и др.
В политиката не ми харесват тайните сговори за власт и пари, вместо разбирателство за политики, категорична бе Нинова. Тя добави, че от БСП не биха влезли в управленски съюз, който цели разпределение на власт и пари. Целта на левицата днес е да се мобилизира националната енергия, а не да се правят договорки с партийни лидери.
Ако БСП дойде на власт, партията ще работи България да престане да бъде най-корумпираната държава в ЕС. Но може би ще продължи да бъде най-бедната, не скри тревогата си Корнелия Нинова. По думите й толкова е голяма разликата между нас и предпоследната в списъка - Румъния, че за един мандат няма как да я стопим.
Борбата с корупцията “дори в собствените среди“ е основна мисия за лидера на БСП. Няма да е лесно. Изчислихме, че предложенията ни биха засегнали частни интереси за 10 милиарда лева. Не сме наивници и знаем, че тези хора няма да се дадат лесно. 10 милиарда са голяма сила и когато се изправиш срещу тях, трябва да си готов за последиците. Но няма да спрем, подчерта лидерът на БСП.
Какво би избрала - власт или благоденствие на народа, бе един от въпросите на зрителите. Нинова отговори: "На нас ни бе предложено да станем част от властта. Аз щях да удрям звънеца в парламента, няколко души щяха да са министри, областни управители, общо стотина души от БСП щяхме да сме във властта и да сме си добре, но ние избрахме по-трудното - да сме в опозиция. 10 години никой нямаше да ни мръдне от власт, ако двете големи партии се бяхме обединили в името на властта."
Нинова говори и за предложенията и приоритетите на БСП в икономическата сфера. Когато управляваме ние, структурни за държавния и за националния интерес сектори и предприятия няма да се концесионират - летища, железници, ж.п. и енергийна инфраструктура, плажове. Няма да се откажем и да спрем концесията на летище София. Ще развиваме българското производство, подчерта Нинова.
Натискът за Истанбулската конвенция беше огромен, призна лидерът на левицата. Тя продължава да е на категоричната позиция, че този документ е заплаха - тази джендър идеология може да влезе в училищата, да учат децата, че има свободно избираем пол. Това е заплаха за семейството, за християнските ни ценности, възмути се Нинова. Трябва да се противопоставим, защото натискът не е спрял, той е огромен, казвам го от личен опит, призова тя и прогнозира, че ще има нова атака за приемане на конвенцията.
Лидерът на БСП коментира и увеличението с 10% на заплатите на държавния апарат. Тя нарече този ход "предзиборно купуване на тези хора".
В отговор на въпроса дали Сергей Станишев ще бъде в листите на БСП за евродепутати, Нинова заяви: "Рано е още! Зависи от номинациите. Не вога да отговоря".