19 Април 2024петък20:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

Нобелист става почетен доктор на БАН

/ брой: 36

автор:Дума

visibility 1007

Нобеловият лауреат за физика проф. Жерар Муру ще бъде отличен с почетната титла "Доктор хонорис кауза" на БАН на 25 февруари. Официалната церемония ще се състои от 11 ч., а след нея   професор Муру ще изнесе академична лекция на тема: "Страстта за екстремна светлина и приложението й в полза нa човечеството".

Проф. Жерар Муру работи в областта на лазерната оптика и физиката на електрическите полета. През 2018 г. той бе отличен с Нобеловата награда за физика заедно с канадката Дона Стрикланд, негова ученичка, за революционни изобретения в областта на лазерните технологии - откриването на метод за генериране на ултракъси оптични импулси с висока интензивност. 

Един от най-значимите приноси на проф. Муру за развитието на лазерната физика в Европа и в България е създаването на проекта "Екстремна светлина" - ELI (Extreme Light Infrastructure), по който са изградени няколко лазерни центрове в Европа. ELI "Екстремна светлина" вече е призната като нова научноизследователска инфраструктура от общоевропейски интерес и част от Европейската пътна карта (ESFRI). Проф. Муру има изключителни заслуги за включването на България в паневропейската научна структура ELI - "Екстремна светлина". С цел участието на български изследователски центрове в основната изследователска фаза на този европейски проект беше създаден консорциум от научни организации и университети - ELI ERIC-BG, които са водещи в изследванията по лазерна физика в България. Това са Институтът по електроника на БАН - водеща организация, Институтът по физика на твърдо тяло на БАН и Физическият факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски".

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ