13 Юли 2025неделя00:28 ч.

Нов мегаскандал около Косово

Доклад на ПАСЕ твърди, че Хашим Тачи е мафиотски бос

/ брой: 293

автор:Дума

visibility 595

Божидар Бориславов


Косовският премиер Хашим Тачи може да е бил лидер на мафиотска групировка, която в края на 90-те години е извършвала търговия с човешки органи и наркотици, насилствена проституция, убийства и мъчения. Това става ясно от доклад на Комитета по правни въпроси и човешки права на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Негов автор е швейцарският депутат Дик Марти, който през януари 2006 г. написа и доклада за наличието на тайни затвори на ЦРУ в Европа. В документа, изготвен от Марти, се казва, че Тачи е "босът на косовските албанци, които се занимават с контрабанда на оръжия, търгуват в хероин и човешки органи". Швейцарският депутат твърди, че по време на военните действия през 1999 г. лидери на Армията за освобождение на Косово (АОК) са организирали отвличането на хора, които са били тайно транспортирани в Албания, където са убивани и са им били вадени органи, за да бъдат продавани в чужбина. Според Марти престъпниците са били оставени да вършат това безнаказано и международните сили в Косово не са направили нищо по въпроса, въпреки че са имали възможност. Съдържанието на доклада беше оповестено, само ден след като стана ясно, че партията на Хашим Тачи печели предсрочните парламентарни избори в Косово.

Обвиненията

Разследването на Дик Марти започнало през 2008 г., а повод за него са станали твърденията на бившия главен прокурор на Трибунала за бивша Югославия Карла дел Понте, публикувани в книгата й "Ловът, Аз и военнопрестъпниците". В нея тя разказва станалия вече известен случай с "Жълтата къща", в която членовете на т.нар група от Дреница държали, измъчвали и убивали сърби и косовски албанци, обвинени в съглашателство със сърбите. Имотът бил нещо като гара-разпределителна. Оттам жертвите са прекарвани до "клиники на смъртта" в Албания. При предишно разследване къщата е била посещавана от екип на Международния трибунал и ООН, но разследването е прекратено. Така и не е установено дали намерената в къщата кръв е човешка. Докладчикът Дик Марти твърди, че в престъпната дейност са замесени и други лидери на бунтовническата АОК, които през последните години са вече фактори в политическия живот на Косово. Според сръбския в. "Вечерне новости" Марти обявил, че има най-малко 40 души, затваряни в лагерите на АОК, които са живи и днес. Докладчикът на Съвета на Европа обяви, че изводите му са продиктувани и от секретни доклади на служби.

Реакциите

Представители на ЕС се обявиха за започване на сериозно разследване в търсене на доказателства. Косовският премиер Хашим Тачи отхвърли решително обвиненията, публикувани в доклада, и дори заяви, че ще търси съдебна разправа с Дик Марти. Тачи определи, че докладът е пълен с лъжи и е продължение на пропагандата на определени личности, които не желаели добро на Косово. Бившият премиер и също бивш лидер на АОК Агим Чеку също разкритикува доклада и заяви, че зад това стои Белград. В свое официално изявление косовското правителство също опроверга доклада и определи твърденията в него като "необосновани" и "клеветнически". Скептицизъм по отношение на доклада изрази и бившият френски външен министър Бернар Кушнер. Той беше първият ръководител на мисията на ООН (ЮНМИК) в Косово.
По време на посещение в Москва сръбският външен министър Вук Йеремич изрази съмнения в политическото бъдеще на Тачи след доклада. Президентът Борис Тадич обаче заяви, че докато не бъдат потвърдени обвиненията, е подготвен да разговаря с Тачи.

Въпросите

Докладът на Дик Марти поражда много сериозни въпроси. Наистина ли косовският премиер е бил бос на мафия, или твърденията в доклада са само скандални кьорфишеци? Случайност ли е, че докладът излиза само ден след извънредните избори в Косово? Какво е политическото бъдеще на Хашим Тачи? В навечерието на излизането на доклада в косовския политически живот настъпи най-тежката криза от обявяването на независимостта. В коментар на "Дойче веле" се отбелязва, че докладът на ПАСЕ в самото Косово е посрещнат скептично. Онова, което е по-важно за политиците в Прищина, е кой ще управлява занапред. Партията на Тачи е в изолация и въпреки че спечели най-много гласове, те не й стигат за самостоятелно управление. Освен това в някои общини се очаква повторение на вота заради съмнения за фалшификации. Очаква се, че Тачи ще потърси затопляне на отношенията с политическия си опонент Рамуш Харадинай. В момента Харадинай (също бивш лидер на АОК и също спряган от Карла дел Понте като престъпен бос) е в следствения арест на Хагския трибунал. През изминалата година косовските лидери получиха решителна подкрепа от ЕС и САЩ в дипломатическата им битка със Сърбия. Засега не е ясно дали докладът на Марти означава промяна в позициите на ЕС спрямо Тачи. Това вероятно ще стане ясно през януари, когато се очаква документът да бъде разгледан на сесия на ПАСЕ. При всички случаи обаче оттук нататък на Хашим Тачи му предстоят трудни месеци и политическото му бъдеще може сериозно да бъде застрашено.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ