29 Март 2024петък17:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нова българска живопис в галерия "Оборище 5"

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 993

Галерия зала "Оборище 5" ще покаже от 28 януари (откриването е в 18.30 ч.) до 3 март изложбата "Нова българска живопис III" с творби на художници, част от групата "XXL". Картини на Хубен Черкелов, Иван Кюранов, Генади Гатев, Димитър Яранов, Свилен Стефанов, Красимир Добрев, Росен Тошев и Петко Дурмана ще бъдат изложени в салонната зала, научи ДУМА от Надя Розева, мениджър на "Оборище 5".

Изложбата "Нова българска живопис" за първи път се организира през 1996 г. по идея на Хубен Черкелов. Фактически тя е една от първите експозиции в новооткритата галерия "XXL". В нея участват тогава младите художници от едноименната група, заявили присъствието си със скандален манифест в началото на 1995 г. Идеята е да се покаже настъпването на едно ново поколение, което заявява ясно дефинирано иновативно отношение и към традиционните изобразителни полета. Тези автори са вече добре известни - Генади Гатев, Хубен Черкелов, Свилен Стефанов, Косьо Минчев, Георги Тушев, Иван Кюранов, Расим, Петко Дурмана, Димитър Яранов, Росен Тошев и др. Пак те са в основата на следващото издание на "Нова българска живопис II", проведено през 1999 г., отново в галерия "XXL". Съставът от автори се разширява, а търсенията им стават все по-широки - от неоекпресионизма, през фотореализма, до различни гранични форми на концептуалната живопис.

Настоящата изложба е ново събиране на част от художниците от групата "XXL", но вероятно най-интересното в нея е отпечатъкът на времето, оставен върху тях от края на 90-те години до наши дни. Творбите им са изпълнени в живописна техника върху платно.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ