Акценти
Нова книга за Македонския въпрос
/ брой: 5
Петър ПЕТРОВ
Македонският научен институт в София извади на бял свят труда на Илко Дренков "Великобритания и Македонският въпрос (1919-1949)". Авторът е доктор по история. Рецензенти на труда са доц. д-р Димитър Митев и доц. д-р Димитър Тюлеков, а редактор е д-р Бойка Илиева.
Както отбелязва Дренков в пространния предговор, в българската и в световната книжнина няма цялостна разработка за британската държавна дейност по македонския въпрос. Затова и целта му е значима. Илко Дренков изтъква българските приноси по въпроса. Отправя заслужена критика към канадския миналоведец от гръцко потекло Андрю Росос, че приравнява българската дейност спрямо Македония с гръцката и сръбската. Според автора Росос приглася на скопската държавна пропаганда. Не е подминато изкривяването на историческата истина в писанията на скопските "историчари".
За своите цели Илко Дренков се опира както на досегашните издирвания по въпроса и на документалните сборници, така и на богатия британски дипломатически архив. Избраният 30-годишен период съвпада с развоя на сръбско-югославския македонизъм.
Авторът налага следните изводи в книгата: "Великобритания е водеща сила и победителка в две световни войни, като нейната политика е строго последователна по отношение на Югоизточна Европа. В разглеждания период британската външна политика е подчинена на запазване и увеличаване на сферите на влияние. България е в противниковия лагер и нейната национална кауза - признаването на българския народностен характер на населението в Македония, след като не е в интересите на лоялния съюзник Гърция, не е и в приоритетите на Великобритания."
Книгата съдържа подробен списък на изворите и на източниците, както и показалец на имената за онези, които биха желали да навлязат навътре в темата.