
Интервю
Нови удари по Иран ще провокират по-сериозен отговор
Колко време ще продължи примирието зависи от Израел и САЩ, посочва журналистът Шакрокх Сай
/ брой: 119
Таня Глухчева, Пекин
Шакрокх Сай е ирански репортер, роден през 1976 г. Работи за медията „Техеран таймс“. В момента е на журналистически обмен в Китай. Повод за настоящото интервю е напрежението между Иран и Израел. Колко време ще продължи сключеното примирие? Ще има ли най-накрая дългосрочен мир в Близкия изток или това е само временно затишие? От ДУМА се срещнахме с Шакрокх Сай в търсене на отговор на тези и още въпроси.
"Ядрените познания на Иран, както и военните му възможности и способности, са известни само на местните хора
"Конфликтът, поне засега, отклони вниманието от военните настъпления на Бенямин Нетаняху в Газа, както и от обвиненията му в корупция
- Г-н Сай, бихте ли разказали на читателите на ДУМА историята на ирано-израелските отношения, за да стане по-добре разбираема настоящата ситуация?
- След победата на Ислямската революция през 1979 г. Иран смята Израел за незаконна и окупаторска държава, създадена от САЩ и съюзниците им, която потиска съседите си.
Иран прекрати всички дипломатически връзки с Израел, обвинявайки го в узурпиране на палестинските земи и за източник на нестабилност и несправедливост в мюсюлманския свят.
Официални правителствени изявления подчертават неизменната подкрепа за палестинския народ и правото му да се отбранява със законни средства. Техеран вижда освобождението на Йерусалим като религиозно и хуманитарно задължение и непрекъснато настоява за референдум, включващ всички жители на Палестина, независимо от религията им.
Иран категорично се противопоставя да нарече поведението на Израел нормално, наричайки го предателство към палестинската кауза и ислямското обединение.
- Очаквано ли беше израелското нападение?
- Преди израелските удари по Иран на 13 юни тази година израелските официални лица, включително премиерът Бенямин Нетаняху, неколкократно бяха отправяли заплахи за военни действия спрямо Иран.
В речта си пред Националната асамблея на ООН през септември 2023 г. Нетаняху стигна дотам, че заплаши с ядрено оръжие.
По-късно американският президент Доналд Тръмп даде на Нетаняху зелена светлина, насърчавайки на практика израелската агресия спрямо Иран.
- Доналд Тръмп бе смятан за един от малкото американски държавни глави, които никога не са допускали Съединените щати да влязат във война. Какво се промени този път?
- По време на предизборната си кампания Тръмп наблягаше на нуждата да се сложи край на „безкрайните“ и „вечни“ войни. Въпреки това, той директно включи САЩ в израелската война с Иран, включително, позволявайки удари по ядрени цели.
Тази промяна се дължи на близкото му сътрудничество с Нетаняху и стратегическата му цел да отслаби и унищожи окончателно ядрените възможности и ядрената програма на Иран.
Но той забравя една много важна подробност - ядрените познания на Иран, както и военните му възможности и способности, са известни само на местните хора. А това означава, че само и единствено чуждестранни удари не биха могли изцяло да унищожат ядрената и/или военна сила на страната.
- Колко време ще продължи примирието? Какви са бъдещите Ви очаквания?
- Иран вече заяви, че ще спазва примирието, стига Израел да направи същото. Отговорността сега лежи изцяло в ръцете на Израел и САЩ, ако искат спирането на огъня да продължи - трябва да уважат решението. Тръмп трябва да усмири Израел, ако иска примирието да продължи. Защото, както е добре известно, Тел Авив дълго време не спазва спирането на огъня. Показателни са случаите с „Хамас“ и „Хизбула“.
Трябва да се има предвид, че Израел може да поднови войната само с одобрението на Вашингтон. Но нови удари по Иран, от израелска страна, само ще провокират още по-сериозен отговор.
- Кой има изгода от напрежението в Средния изток?
- За да разберем отговора на този въпрос, трябва да вземем предвид целите както на Израел, така и на САЩ. На 13 юни Израел нападна Иран, без да е бил провокиран по никакъв начин, воден единствено от желанието си да унищожи ядрената програма на Иран и да отслаби военните му способности. Когато тези цели не бяха осъществени, Вашингтон директно се намеси, за да „поправи“ военните грешки и провала на Тел Авив. Но ефективният отговор на Техеран - с ракети и дронове, показа, че нито Израел, нито САЩ постигнаха намеренията си. Израел претърпя големи поражения от иранските военни сили.
Не бива да забравяме, че конфликтът с Иран, поне засега, отклони вниманието от военните настъпления на Бенямин Нетаняху в Газа, както и от обвиненията му в корупция.
Като цяло, никой няма истинска изгода от цялото това напрежение. То просто отслабва мира и сигурността в региона. Всички страни в тази част на света трябва да работят заедно, за да се намали враждебността и да се постигне дългосрочна стабилност.
- Мислите ли, че всички мюсюлмански страни трябва да се обединят, за да се противопоставят на Израел?
- През октомври 2024г. израелският финансов министър Безалел Смотрич публично се обяви за разширяване на границите на страната до река Йордан и дори да стигнат до Дамаск, Ирак и Саудитска Арабия. Неговите думи са част от проекта за „Велик Израел“, предвиждащ еврейските територия и суверенитет да се простират из земи, които са на евреите според Библията. Тази визия предполага амбиции и претенции за земи, които в момента са част от различни мюсюлмански държави. Ако в отговор мюсюлманите в тези страни не се обединят, Израел може да продължи да бъде предизвикателство за техния суверенитет и териториална цялост.