13 Юли 2025неделя19:23 ч.

Нови заглавия на "Сиела" през 2016 г.

Насърчаване на четенето в ранна детска и тийнейджърска възраст е основен приоритет на издателството

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 149

Тази година издателство "Сиела" се ангажира със стимулиране на интереса към книгата у децата и към насърчаване на четенето - както в ранна детска възраст, така и през критичните тийнейджърски години. Нашата цел е цялата 2016 г. да премине през този издателски императив, като увлечем със себе си най-позитивно настроената и отговорна част от едрия и среден бизнес, а също така и държавните институции, отбелязват от издателството.
Първото събитие, с което избрахме да започнем, беше премиерата на американската класическа история "Котарак шапкарак" на Доктор Сюс - човекът, чиито илюстрации и простички думи са научили милиони деца в ранна детска възраст в САЩ да четат. През идните месеци ще бъдат издадени още 3 от забавните книжки на Доктор Сюс. Сред авторите, с които ще радваме малките читатели през 2016 г., са още Джани Родари с "Джелсомино в Страната на лъжците" (илюстрациите са на нашия художник Дамян Дамянов, чиято първа авторска книга "Нарисувай ми овца" също е част от инициативата) и Тоска Ментен с "Мумията Думи и гробницата на Ахнетут" - най-популярната детска книга в Бенелюкс. Сред заглавията за тийнейджъри се подготвят ново и пълно издание на класическата българска книга "Войната на таралежите" на братя Мормареви, продължението на "Алена кралица" на Виктория Айвярд - "Стъкленият меч", както и излизащият до няколко седмици романс "Гневът и зората", вдъхновен от класическите приказки от "Хиляда и една нощ".
Още следващия месец любителите на новата стойностна българска литература ще могат да се потопят в света на съвременния разказ в сборника на тема любов със заглавие "Обича ме. Не те обича" (съставител Захари Карабашлиев), в който срещаме имената на Теодора Димова, Георги Господинов, Владимир Зарев, Кристин Димитрова, Иво Иванов и много други. През пролетта ще излязат романите на Илия Троянов "Власт и съпротива", който се радва на добър прием както от критиците, така и от публиката в Германия, и "Жар птица" - първият и дългоочакван роман на Мирослав Пенков, чийто сборник "На Изток от Запада" бе преведен на 30 езика. Както и досега, ще подадем ръка на дебютанти - творбата "Аз още броя дните" на победителя в реалити формата "Ръкописът" Георги Бърдаров ще излезе скоро, но преди нея ще се появи книгата "Убиец" на неговия подгласник Васил Панайотов.
Друга практика - особено популярна на Запад, но в България до голяма степен "Сиела" е пионер в областта - популярни личности да разкриват подробности от личния и професионалния си живот пред професионални писатели и журналисти - също ще продължи и през 2016 г. с книгата на Сашо Диков и журналистката Ирина Вагалинска.
Тенденцията да представим забравени или неиздавани досега у нас класики ще се запази. Освен "Далеч от безумната тълпа" на Томас Харди, която излиза този месец, скоро ще се появи и класическият роман "Монахът" на Матю Луис, известен като "Властелин на готическата драма". През 2016 г. ще издадем също смелите репортажи на прозорливата Ориана Фалачи, както и непубликувани  текстове на Георги Марков.
Имена като Фредрик Бакман, Алън и Барбара Пийз, Дмитрий Глуховски, сър Алекс Фъргюсън, Иван Михалев с Елина Цанкова и Пиърс Браун (който - заедно с Виктория Айвярд - е шампион в Goodreads за 2015 г.) ще са част от издателската палитра и през 2016 г. с новите си книги. Емблематичните за "Сиела" биографии на известни личности също няма да липсват - като започнем с Джими Пейдж, минем през Михаил Горбачов, папа Франциск със своето послание и коментар на общочовешки теми и послание към всички, без оглед на раса, религия и националност.
"Сиела" издава голяма част от правната литература у нас. Предстои поредица тематични сборници с подбрана практика на ВС и ВКС по наказателни дела, придружена с анализ от водещи теоретици в областта, както и два тома с тематична подбрана практика на ВКС по граждански и търговски дела, придружена със статии. Едно от най-важните заглавия в правната редакция на "Сиела" е "Право на европейската конвенция за правата на човека" - ултимативната книга по темата, настолна за всяка институция, изповядваща европейско законодателство и ценности.

Предстои да излезе "Гневът и зората", вдъхновен от "Хиляда и една нощ"


През идните месеци ще бъдат издадени още от забавните книжки на Доктор Сюс
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6120

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4148

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4806

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5688

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4181

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4212

/ брой: 126

Тупик

visibility 5775

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5061

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 5960

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 5890

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ