29 Април 2026сряда14:14 ч.

Снимка (C)2023 MASTER MIND Ltd.

Новите филми на Вим Вендерс и София Копола идват на СФФ

"Прекрасни дни" и "Присила" са в програмата на 28-ия "София филм фест" - заглавия, отличени на престижни кинофоруми

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 10020

"Прекрасни дни" е най-новата перла в богатата филмография на легендата Вим Вендерс. В Кан филмът бе номиниран за "Златна палма" и удостоен с наградата на Екуменическото жури, а Коджи Якушо получи приза за най-добър актьор. Филмът е и сред претендентите за "Оскар" за най-добър международен филм. Сюжетът проследява един чистач на тоалетни в Япония, който пътува между различните си работни места, а саундтракът на живота му е съставен от класическа рок музика, подбрана лично от Вендерс.
"Режисьорът умело изгражда привидно простата структура на филма, наблюдавайки малките подробности от ежедневната рутина с емпатия, топлота и разбиране, а те постепенно, почти незабележимо увеличават емоционалната сила на разказа. Той е обезоръжаващ с абсолютната липса на цинизъм - уникална творба на опитен майстор, който дълго и дълбоко е размишлявал върху всичко, което придава смисъл на живота ни", пише Дейвид Руни за "The Hollywood Reporter".
С престижната награда "Купа Волпи" за най-добра актриса, присъдена на изящната Кейли Спейни, новият филм на София Копола "Присила" фокусира интереса на киноманите още от премиерата в програмата на Венецианския фестивал, където получи номинация за "Златен лъв". До момента Спейни има десет номинации за своето превъплъщение в любимата Присила на "Краля на рока" Елвис Пресли.
София Копола създава сценария по биографията "Elvis and Me" с благословията на Присила Пресли и съавторката на книгата Сандра Хармън. В центъра на историята е невинното и чаровно младо момиче, в което се влюбва легендарният и неустоим Елвис. Тази предизвикателна роля е поверена на един от най-търсените млади актьори - Джейкъб Елорди. През гледната точка на любимата на Елвис, Копола разказва за непознатата страна на един велик американски мит. Историята за дългото ухажване и бурния брак на Елвис и Присила - от германската военна база до приказното имение в Грейсленд - е проникновен и конструиран с внимание към детайлите портрет на любовта, фантазията и славата.
"Бях развълнувана от мемоарите на Присила Пресли за преживяното от нея като млада жена в Грейсленд и се опитах да пресъздам усещането да влезеш в света на Елвис и да го напуснеш, за да откриеш собствения си живот. За мен като творец е важно да покажа света през очите на героинята си, без да я осъждам", споделя за работата по своя най-нов филм София Копола.
"Присила" е филмът, който българската публика ще може да види в зала 1 на НДК във вечерта на раздаване на наградите на 28-ия "София филм фест" - 23 март, и американската гала на фестивала.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ