01 Юни 2024събота15:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Новият собственик на "Кремиковци" ясен на 7.II

Третият търг ще бъде в началото на февруари, а цената е със 111 млн. долара по-ниска от обявената при първия опит за продажба на комбината

/ брой: 299

автор:Дума

visibility 805

Новият собственик на най-големия металургичен комбинат в България - "Кремиковци", ще бъде определен на 7 февруари 2011 година. Това ще бъде третият опит на българските власти да продадат банкрутиралия металургичен актив, предаде profit.bg. При предишните два опита не се намериха желаещи да платят определената от българската страна цена. Първият търг бе определен за 12 септември, като цената бе 377 млн. долара.
В края на юли намерение да купи "Кремиковци" заяви "Ворскла стийл България" на украинския бизнесмен Константин Жеваго, но по думите на изпълнителния директор на Ворскла за България Виктор Демянюк "това е развалина, която се продава на цената на "Мерцедес". Вторият опит за продажбата на "Кремиковци" се състоя на 5 ноември, като цената бе понижена до 323,3 млн. долара, но и намалението не привлече вниманието на потенциалните купувачи.
Когато първият търг пропадна синдикът на комбината Цветан Банков коментира хипотезата какво ще се случи, ако и при втори търг не се намери купувач. Тогава той изключи да се отиде към продажба на части на предприятието, тъй като няма да се постигнат достатъчно приходи за удовлетворяване на претенциите на всички кредитори на завода. След втория търг той изключи и варианта да се отиде към пряко договаряне с евентуален купувач.
На 7 февруари цената вече ще бъде 265,73 млн. долара. В този търг украинският бизнесмен може да се конкурира с ArcelorMittal на Лакшми Митал. За Жеваго българският актив е важен по две основни причини. Първо, той смята комбината за потенциален потребител на желязната руда, която произвежда едно от неговите предприятия в Украйна. Второ, с покупката на "Кремиковци" той ще затвори производствената верига "Руда - стомана - пласмент". Освен това за украинския бизнесмен възстановяването на производството в "Кремиковци" е единствената възможност да си върне парите.
Дълговете на комбината са между 2 и 2,5 млрд. лв., тъй като част от вземанията на кредиторите са приети под условие. На първо място в реда за удовлетворяване на исковете е фирмата попечител на облигационния заем на комбината, като главницата на вземането й е 698 млн. лева. Обезпеченията й са с активите - доменно и коксохимическо производство и непрекъснатото разливане на стомана. В този ред кредитори е и "Арселор Митал", която е изкупила вземане от Черноморската банка, обезпечено с техника за горещо валцуване. Тук попадат и три български фирми с общи вземания около 5 млн. лева.
Във втория ред са кредиторите с вземания, обезпечени с право на задържане. В случая това са два вагоноремонтни завода в Русе и Септември. В третия ред попада покриването на разноските по несъстоятелността, в това число и на вземанията на работници от неполучени заплати за 40.5 млн. лв., възникнали след 6 август 2008 г., когато бе открито производството по несъстоятелност на "Кремиковци". В четвъртия ред са вземанията, възникнали в резултат на трудови спорове преди датата на несъстоятелността. Пети ред в случая на "Кремиковци" липсва, защото той се отнася за еднолични търговци.
Публичните вземания - на държавата и общините, се нареждат на шесто място. Тук е държавната помощ за комбината от 700 млн. лева с лихвите. Окончателната позиция обаче на тези вземания ще стане ясна след решението на съда. Банков припомни, че Върховният административен съд върна делото за държавната помощ за комбината за ново разглеждане на първа инстанция. Това решение ще определи позицията на вземането. На седми ред са вземанията след датата на производство по несъстоятелност, с изключение на вземанията на работниците и служителите.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 686

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 735

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 672

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 695

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 672

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ