НПО: ЕС се нуждае от реформи в лобирането
/ брой: 84
Международната асоциация "Прозрачност без граници" заяви, че Европа има нужда от спешни реформи по отношение на лобирането. Според доклад на групата сред изследваните 19 държави само 7 имат някаква форма на закони или регулации на лобирането, позволявайки почти свободно влияние на бизнес интересите върху ежедневния живот на европейците. Средният резултат на измерваните държави и европейски институции е 31%, където 100% е максимално силен резултат, а 0%, максимално слаб.
Докладът изследва практиките за лобиране, както и дали присъстват предпазни мерки, които да осигурят прозрачността и етичното лобиране в Европа и трите основни институции на ЕС – Европейската комисия, Европейският парламент и Съвета на ЕС.
Най-добре са се справили Словения, Европейската комисия и Литва със съответно 55%, 53% и 50%. България, която също е сред изследваните държави, е с резултат от 25%, което е под средното. Въпреки това обаче той е значително по-добър на страни като Германия (23%), Испания (21%) и Съвета на ЕС (19%). На дъното на класацията са Кипър и Унгария с по 14%.
"Нелоялните и непрозрачни практики на лобиране са едни от ключовите рискове, пред които се изправя Европа", каза Елена Панфилова, заместник-председател на асоциацията. Според нея "страните в Европа, както и европейските институции трябва да приемат силни регулации на лобирането, които да покрият широк кръг от лобисти, които влияят - директно или индиректно, на политическите решения, политиките или законодателството". Нито една от европейските страни и институции не осигурява адекватен контрол на вратата между публичния и частния сектор, констатират от "Прозрачност без граници". Според асоциацията има висок риск конфликтите на интереси да повлияят на процеса на взимане на решения. Като пример "Прозрачност без граници" посочва Франция, където членовете на парламента могат да извършват лобиране, докато заемат позиция във властта, като ситуацията е подобна и в Португалия и Испания. Сред секторите в Европа, които са сериозно повлияни от лобиране, са производството на алкохол и цигари, автомобилостроене, енергетика, финанси и фармация.
Освен създаването на силно законодателство спрямо лобирането от асоциацията съветват и за създаването на задължителни регистри на лобистите, които да съдържат също така информация за техни клиенти, цели и с какви ресурси разполагат, за да повлияят на взимането на решения.