НПО: Само в България "даряваме" държавата
/ брой: 184
Дарителство в полза на държавата няма никъде по света, освен в България, и е хубаво, че сме член на ЕС, та някъде от Европа ни казват, че това не е добра практика. Затова няма да проведем и обучителен семинар в МВР, пошегува се изпълнителната директорта на фондация "Работилница за граждански инициативи" Илияна Николова в отговор на въпрос на ДУМА. Дарителството навсякъде е регламентирано по други механизми, а гражданите трябва да знаят, че направено в полза на държавата то е втори вид данък, посочи тя.
За дарителство в полза на конкретен град или община особено ефективен се оказал моделът "обществена фондация", отчете неправителствената организация. "Дарителството у нас придобива все по-голяма тежест като фактор за подкрепа хуманитарни каузи и застъпнически действия по прилагането на местни политики", констатира Николова.
Моделът е разпространен в 10 населени места у нас - Благоевград, Варна, Габрово, Лом, Пазарджик, Русе, София, Стара Загора, Чепеларе и Ямбол, където са създадени и функционират десет обществени фондации, подкрепяни от "Работилница за граждански инициативи". Техен приоритет са каузи, носещи социална промяна, покриват сфери, в които няма "политически интерес", и развиват стратегическата филантропия, посочи Моника Писанкънева, ръководител на програмата "Развитие на обществение фондации".
Тя представи изследване на социалния антрополог Харалан Александров, което доказва, че местното дарителство е значима социална инвестиция, сплотява общността и развива културата на гражданското участие в такива инициативи. Основни принципи в работата на обществените фондации са прозрачност и отчетност пред общността, а набраните средства се разпределят чрез публичен конкурс, посочи Писанкънева.
За последните две години седемте фондации без София, Варна и Русе, които функционират от началото на 2011 г., са разпределени 1 млн. лв. за над 350 инициативи за образование, култура и изкуства, за екология и за интегриране на хора в неравностойно положение.