Нулевата партийна субсидия е абсолютен популизъм, смятат политолози
/ брой: 265
Драстичното намаляване на субсидията на партиите е вратичка за задкулисно финансиране. Това мнение изразиха политолози в телевизионно интервю. Те изразяват скептицизъм относно това предложение.
Бившият конституционен съдия и политолог Пламен Киров и политологът Димитър Димитров намират разрешение и при сегашната избирателна система, а именно Сметната палата да осъществява по-голям контрол как и за какво се харчи държавната субсидия. Димитров определи като абсолютен популизъм 0 лв. субсидия.
Относно задължителното гласуване политолозите предпочитат моркова пред тоягата. Те предлагат хората да бъдат поощрявани, вместо задължавани. Като пример те посочиха 3 точки при гласуване за стипендии, общежития и т.н. Киров и Димитров смятат, че е невъзможно за следващия парламент да гласуваме мажоритарно. "За да бъде въведена мажоритарна избирателна система, първо трябва да се направи адекватно, екзактно преброяване. Трябва да се знае колко граждани живеят в България и как са разположени те на територията на страната, която трябва да се разпредели на 240 едномандатни райони с равен брой избиратели. Това може да разкъса някои градове и да окрупни доста села. При очертаването на районите можело да има предпоставки за манипулации. Причината е, че България е оцветена различно по географски принцип", коментира Киров.
Димитров коментира, че големите партии могат да мобилизират най-големите масиви гласове и съответно да станат първа или втора. В случай на доминираща формация тя ще бъде еднозначно облагодетелствана и това е и причината толкова много да се говори за мажоритарен вот, подчерта той. При него НС щял да бъде съставен най-много от 3 партии и няколко мажоритарни депутати.