Няма да намалим ДДС за хляба, отсече Танева
Хлебопроизводители бягали в сивия сектор заради високата данъчна ставка и повишените енергийни разходи
/ брой: 206
Въпросът за ставката с ДДС не е предмет на обществен дебат. Категорична е позицията да се запази сега съществуващата данъчна система с тази ставка. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
В интервю за БТА тя обясни, че не очаква значителни пазарни отклонения в цената на хляба. "България е нетен износител на зърна, ние изнасяме повече от половината от цялата си зърнена продукция. Определянето на вътрешната цена на зърното се влияе преди всичко от международни фактори, но обикновено цената у нас е по-ниска от другите страни. Оттам цената на брашното, ако се тръгне по веригата, нормата и маржът, с който работят производителите, е твърде нисък, обясни Танева.
"Луксозните видове хляб са единствените, които се продават по-скъпо. За целия останал обикновен заводски хляб цените са изключително ниски", смята министърът.
По думите й това е една от сферите, където има проблем с т.нар. сив сектор, с нерегламентираните продажби и избягването на ДДС. "Това за потребителя е по-ниска цена, но за средата на производителите не е добре, тъй като тогава всеки започва да търси как да спести данъци, за да има по-ниска цена, защото така ще е по-конкурентоспособен при крайния пазар", каза Танева.
Министърът заяви, че е нужен единствено контрол. Вторият начин за мотивиране на т.нар. изсветляване на бизнеса са различните инструменти за подкрепа. "В земеделието значителна част от подкрепата на отделни видове производства в новия програмен период се предоставя срещу съответни финансови документи за продажби. Това дава равнопоставеност.
"От друга страна, когато въвеждаме тези мерки и изисквания, идва и позицията на браншовите организации, че вътрешнообщностните доставки са също много рискови относно плащането на ДДС. Да, 20% за нормите на печалба, за конкурентоспособността, е твърде висока ставка. Така всеки оператор, който я спестява, става значително по-конкурентоспособен и реализира значително по-висок доход", посочва Танева.
По повод на информацията, че Русия е забранила от началото на месеца вноса на подлежаща на карантина продукция, съпроводена с български сертификати, министър Десислава Танева коментира, че българската страна не е издавала по никакъв начин фалшиви фитосанитарни удостоверения. "Заедно с ЕК ще се опитаме да изясним случая с руската страна - откъде е възникнал и какъв е поводът за това решение. Няма как, като държавен орган, да бъдем обвинявани, ако трето лице е използвало фалшиви или неистински документи, нито бихме могли да знаем за това", допълни Танева.
Производители масово избягвали ДДС, засега няма да вдигат цената на насъщния
Снимка - Dаriknews.bg
Цената на насъщния засега без промяна
Хлебопроизводителите ще се съобразят със ситуацията на пазара и едва ли ще има повишение на цена на хляба, заяви пред "Фокус" Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. По думите й всякакви прогнози, че ще се покачва цената на хляба, са абсолютно несериозни и ако някой ги прави, той може да представлява само себе си. "В никакъв случай и под никаква форма няма как хлябът да има унифициран коефициент на покачване или на поевтиняване. Себестойността на всеки български производител е различна. Себестойността на един хляб се образува от цената на суровината в основната си част", обясни Кукушева.
"Засега цената на суровината в България не е намаляла, т.е. брашното не е с по-ниска цена. Даже обратното, колегите мелничари леко покачват цената и обосновават това покачване с повишени енергийни разходи. 80% от хляба се произвежда с електрическа енергия, т.е. енергията и нейната цена изключително много влияят върху цената на хляба. Едва 20% от енергийните разходи са свързани с газта", допълни Мариана Кукушева.