15 Май 2024сряда03:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няма да спират парите за наука на калпави вузове

Проект на МОН за нова наредба предвижда, ако висшето училище не работи наука, да си получава 80 на сто от субсидията за изследователска дейност

/ брой: 177

автор:Велиана Христова

visibility 61

Субсидията на вузовете за научна и художествено-творческа дейност, която според Закона за висшето образование трябва да е равна на 10% от сумата за издръжката, ще се преразпределя вече след оценка за резултатите, предвижда проект на постановление, обнародван от МОН за обществено обсъждане. Тази оценка се прави от специална комисия към МОН, постановена пък с действащия от септември 2015 г. Правилник за наблюдение и оценка на научната дейност в институтите, вузовете и фонд "Научни изследвания".
В последните години парите, давани за наука на вузовете, са общо 8 млн. лв. и далеч не достигат определените със закона 10 на сто от издръжката. За предложените промени не са необходими допълнителни финансови средства, пише изрично в мотивите на Кунева. Което не попречи на проправителствени медии да напишат, че тя щяла да иска за догодина 30 млн. лв. за наука във вузовете. Освен това новата наредба на Кунева ще влезе в сила от януари 2017 г., а в нея е записано, че субсидията ще се дава въз основа на средната оценка за научни резултати, като всяка година до 31 юли ректорите пращат в МОН отчети по параметри. Това означава, че новият начин на финансиране няма как да се въведе за бюджет 2017. А когато през едната година се направи оценката, следващата до 30 април висшите училища получават 70 на сто от сумата, останалото - до 30 септември.
Получените от вуза субсидии за наука се разпределят във вузовете за научни проекти, но 30 на сто от тях може да се използват извън конкурсите за дейности, пак свързани с научната дейност. Ако в проектите участват докторанти, 35 на сто от парите по тях може да се дават за заплащане на учените, ако ли не - до 10 на сто. Това обаче означава създаване на условия за неравнопоставеност с работещите в институтите на научни организации като БАН и ССА, в които субсидията не покрива дори заплати, ток и парно, камо ли научни дейности. 
 Към проекта за постановление е приложена подробна таблица как се оценява научната дейност на вузовете. Съгласно получената средна оценка на резултатите от научната дейност за предходните три години държавните вузове получават процент от средствата за научна или художествена дейност - при крайна оценка 2 парите за наука се дават на 100%, при оценка от 1 до 2 - на 90%, а при оценка от 0,1 до 0,99 - на 80 на сто. Това пък означава, че всички уверения, че само вузовете с качествена наука ще получават такива пари, са били празни приказки. На практика документът предвижда, че и вузове, които изобщо не правят наука или пък изследванията им са на ниско провинциално ниво, ще си получават цели 80 на сто от парите за наука, вместо те да бъдат спрени изобщо. 


Двама кандидати за управител на научния фонд

Изпълнителният съвет на фонд "Научни изследвания" е допуснал двама кандидати до конкурса за управител на фонда, съобщават оттам. Според поправките в Закона за насърчаване на научните изследвания управителят вече се избира от ИС, не се назначава пряко от министъра. Допуснатите кандидати са проф. Веселин Брезин (който до средата на миналата година бе ректор на Лесотехническия университет) и д-р Бойко Вачев - физик и художник от ядрения институт на БАН, отговарял и за връзките с ЦЕРН. Другите двама кандидати - проф. Петко Тодоров и проф. Ганчо Ганчев, са отпаднали поради непълни документи или несъответствие с условията. 
 
 

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ