29 Юли 2025вторник19:21 ч.

НЗОК намалява административната тежест за болниците в условията на епидемична обстановка

автор:Дума

visibility 523

Във връзка с усложнената епидемиологична обстановка в страната от разпространението на COVID-19, с цел облекчаване на административния режим и осигуряване на възможност за оперативно управление от страна на директорите на лечебните заведения за болнична помощ на легловия фонд, относно приема на пациенти, считано от 2 ноември НЗОК ще извършва контрол на заетостта на леглата в рамките на ниво лечебно заведение (т.е. на база на всички легла, за които лечебното заведение има сключен договор с НЗОК), а не както до сега на ниво отделение и структури в съответното лечебно заведение за болнична помощ (ЛЗБП). Tова съобщават от Националната здравноосигурителна каса.

 

Това ще позволи на директорите на лечебните заведения за болнична помощ оперативна гъвкавост и възможност без допълнителни административни усложнения да вземат съответните решения относно организацията за хоспитализацията на пациентите, които се нуждаят от болнична помощ. НЗОК/РЗОК няма да изисква допълнително уведомяване за всяка промяна при преструктуриране на леглата в лечебните заведения от общия брой легла по договор с касата, както и допълнителна промяна на сключените договори до момента, касаещи дейността по хоспитализирането на пациентите с COVID-19.

 

Ежедневните файлове за дата на дейност 02.11.2020 ще се подават в информационната система на НЗОК до 17 часа на 03.11.2020. До тогава ще бъдат пренастроени системите на НЗОК за новия начин на работа. Системите няма да извършват рестрикция на връзката „клинична пътека – код отделение“ за клинични пътеки КП № 104 „Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания - остро протичащи, с усложнения“, КП № 048 „Диагностика и лечение на бронхопневмония в детска възраст“ и КП № 039 „Диагностика и лечение на бронхопневмония и бронхиолит при лица над 18 годишна възраст“.

 

За болничните информационни системи начинът на работа (отчитане на дейността и подаване на информация в ежедневните файлове) не се променя, като единствено отпада контролът на ниво заетост на легла на ниво отделение/структура на ЛЗПБ.

 

Медицинските грижи за пациенти с онкохематологични заболявания, трансплантирани и за родилки остават по общия ред и с предимство.

 

 

ЕС се договори с Тръмп за митата

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 138

Гърция овладява огнената стихия

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 138

Венецуелските леви с победа на местния вот

автор:Дума

visibility 776

/ брой: 138

Накратко

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 138

Убиват ЕС

автор:Таня Глухчева

visibility 805

/ брой: 138

Гледам на работата си като на отговорност

автор:Юлия Кулинска

visibility 763

/ брой: 138

Нашата си кочина

автор:Мая Йовановска

visibility 774

/ брой: 138

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ