13 Юли 2025неделя19:23 ч.

Обади се на 911!

/ брой: 36

автор:Аида Паникян

visibility 407

Да чакаш Бърза помощ в наше време е почти равностойно да чакаш от умрял писмо. Статистически погледнато, няма начин 23 екипа да обслужат в рамките на 30 минути 60 адреса (стр. 2) в двумилионен град. Едва ли е откриване на топлата вода, но очевидно проблемът далеч не е в компетентността на екипите, а в бройката и в разпределението им. Не е за пренебрегване състоянието на столичните улици, както и студеното време, станало причина за нови жертви - измръзнали, млади хора с инфаркти. И то не в планински села и махали, откъснати от света заради снега, а в София!
Всъщност знае ли някой към днешна дата къде точно е Бърза помощ, къде е Спешна помощ и дали има смисъл да се звъни на тел. 112 или на 150? Дали няма да има повече полза от позвъняване на 911 (американския аналог на 112) или от включване на телевизора, от чийто екран поредно риалити предаване ще ни обяснява как да се лекуваме сами?
В резултат на дългогодишната "реформа" в системата на здравеопазването, в резултат и на множеството реформички (особено през последните две години) в момента едва ли някой знае поне приблизителните отговори на тези въпроси. Затова и не е изненадващ съветът на лекарка към пациенти "по-добре да тренират спасяване, вместо да чакат спешните екипи". Дори имаше почти куриозен случай, когато в резултат на поредната реформичка вместо на адрес в София линейка бе пратена на адрес в Бургас (или обратното, но едва ли в случая има значение).
Иначе идеи за промени не липсват. Преди около година в МЗ бе създадена поредната работна група, която трябваше да изготви нов правилник за работа на центровете Спешна помощ в страната. Преди няколко месеца премиерът взе в свои ръце проблема: измисли рентабилен механизъм за съкращаване на ненужни разходи - Бърза помощ да стане част от областните болници, а възнагражденията на работещите в сектора да бъдат увеличени. Има и още по-конкретни идеи за София: да се разкрият няколко нови стоянки на линейки в столицата, да се променят установените през 1996 г. стандарти за разпределение на населението, въз основа на които се изчислява броят на екипите. Умуват се дори критерии за акредитация през определен период на работещите в спешните екипи лекари, сестри, шофьори... Ала дали и тази наглед добра идея би проработила, при положение, че болниците са търговски дружества, а всеки спешен пациент на практика е разход за тях?
Тези дни научихме "само" за девет изпуснати човешки живота заради нечии недомислици. За колко още не знаем нищо?

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6120

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4148

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4806

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5688

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4181

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4212

/ брой: 126

Тупик

visibility 5775

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5061

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 5960

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 5890

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ