23 Октомври 2025четвъртък03:32 ч.

Акценти

Общината да сключи договор с творците

/ брой: 230

автор:Емил Янев

visibility 3040

В изкуствата природната дарба на индивида е само предпоставка, а високите му артистични резултати се получават с много и целенасочен труд. Нужни са му както физически, така и психически усилия, понеже изкуствата въздействат на хората със своите емоционално-интелектуални послания.

За разлика от повечето други трудови дейности - които изцяло се определят от размера на регламентирания в кодекса работен ден - за развиване и поддържане на артистичното си равнище хората от артистичната гилдия отделят много повече време, съвсем нерегламентирано, за постигане на творческите задачи, които сами са си поставили за реализация.

Естествено, този труд няма паричен еквивалент, защото е доброволен и стимулиран от природната дарба, която притежават. Той не е епизодичен, а системен, не зависи от времето, в което се осъществява през денонощието. В него се постига не само необходимата техническа прецизност, а и постепенното "узряване" на идеите, заложени в артистичните послания.

Тези мисли бяха предизвикани от концерта, изнесен на 25 ноември в ОКИ "Надежда" от камерните състави, комплектувани от артист-оркестрантите на Симфониета "София". Тази инициатива - плод на ентусиазма и желанието им за професионално самоусъвършенстване - заслужава да бъде поощрена както морално, така още организационно и материално.

Проявявайки сериозни усилия за обогатяването на културния живот в София, уместно ще бъде ръководството на Столичната община да сключи допълнителни граждански трудови договори с творците, което ще позволи съставите да се стабилизират и да развиват активна музикално-образователна дейност сред столичните жители и специално в училищата. По този начин ще се запълни недопустимата празнина в българската образователна система, превърнала училищното музикално възпитание в "деветата дупка на кавала"!

Добрият пример е даден. Сега се очаква адекватният отговор от общинското ръководство!

Такситата в София поскъпват с 18,6%

автор:Дума

visibility 2733

/ брой: 197

Бюджетният дефицит на България стигна 3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 2728

/ брой: 197

Търсенето на жилища изпреварва предлагането

автор:Дума

visibility 2941

/ брой: 197

45% от чиновниците у нас обядват за над 10 лв.

автор:Дума

visibility 2667

/ брой: 197

Кремъл: Няма дата за среща Путин - Тръмп

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 197

Австрия и Швеция засилват мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 3092

/ брой: 197

Испания възобнови дебата за смяната на часа

автор:Дума

visibility 2855

/ брой: 197

Колумбия отзова посланика си в САЩ

автор:Дума

visibility 3006

/ брой: 197

Пиротехника

автор:Александър Симов

visibility 2512

/ брой: 197

Голямата картина

visibility 2675

/ брой: 197

Предсказуем резултат

visibility 2653

/ брой: 197

Младите гласове за пътя на България

автор:Дума

visibility 2784

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ