07 Юни 2023сряда23:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Западна България облачността ще бъде разкъсана, предимно купеста. До обяд в отделни райони там, а след обяд на повече места, главно в планинските райони, ще превали и прегърми. В Централна и Източна България ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Вятърът ще е слаб, в Източна България след обяд умерен, от изток. Максималните температури ще останат без съществена промяна - между 23° и 28°, в София - около 24°. Днес над Западна България облачността ще бъде разкъсана, предимно купеста. До обяд в отделни райони там, а след обяд на повече места, главно в планинските райони, ще превали и прегърми. В Централна и Източна България ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Вятърът ще е слаб, в Източна България след обяд умерен, от изток. Максималните температури ще останат без съществена промяна - между 23° и 28°, в София - около 24°.

Очакват слаб ефект от енергийната помощ за малките фирми

/ брой: 197

автор:Дума

visibility 3

Планираните от правителството и енергийния регулатор мерки в помощ на малките фирми, които не са избрали търговец на ток на свободния пазар, а са останали при доставчик на последна инстанция (ДПИ), ще са слабо облекчение за дребния бизнес, но ще източат финансов ресурс от ДПИ, каквито са собствениците на електроразпределителните мрежи и на обществените доставчици на ток ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про". Такъв е изводът на Института за енергиен мениджмънт по повод предложените от правителството и енергийния регулатор промени в методиката за образуването на цените на доставчиците последна инстанции, които принципно са по-високи от тези на борсата на ток. Причината е, че ДПИ никога не могат да знаят дали трябва да доставят на нов клиент енергия и така не могат добре да си правят балансите и са принудени също да купуват на по-високи цени. Тарифите на ДПИ трябва да имат дисциплиниращ ефект и фирмите да не остават при тях, а да си сключват договор с търговец. Въпреки това 41 на сто от небитовите клиенти, които трябваше от 1 юли 2021 г. да са на свободния пазар, всъщност са на ДПИ, което налага приемането на компенсации и за тях.

Според обявеното от правителството намерение от ноември 2021 г. до края на януари 2022 г. малките фирми ще плащат между 15 и 30 лв. по-малко за мегаватчас използвана електроенергия. Промените в методиката вече бяха обсъдени на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране миналия петък. Анализът на Института за енергиен мениджмънт сочи, че временната мярка ще има минимален ценови ефект за клиентите за сметка на сериозен финансов риск за енергийните компании и внасяне на допълнителна нестабилност в енергийния сектор.

 

 

 

КЕВР: Компенсации за абонатите за некачествен ток

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 107

Иска се забрана за внос и на укрйинско олио

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 107

ЕК одобри 77 млн. евро за райони с висока безработица

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 107

Социология за мошеници

автор:Александър Симов

visibility 374

/ брой: 107

Низ от скандали

автор:Евгени Гаврилов

visibility 289

/ брой: 107

Конституцията не е просто хартия

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 107

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ