
Шолц инспектира германска артилерийска система, изпратена на ПВО на Украйна
Олаф Шолц пред "Ди Велт": Киев няма място в НАТО в обозримо бъдеще
/ брой: 102
-
- - Господин канцлер, президентът на САЩ неочаквано се отказа от категоричната си забрана за доставка на изтребители Ф-16 на Киев и разреши да започне обучение на украински пилоти за управлението им. Вие дълго време споделяхте съмненията на Байдън, тъй като се страхувахте от ескалация на напрежението с Русия. Това все още ли Ви притеснява?
- Имате предвид решението за обучение на пилоти, което американският президент взе. Това е преди всичко сигнал към руския президент да не се надява да постигне целта си, проточвайки максимално конфликта в Украйна. Съюзниците са готови да продължат да оказват помощ на Киев.
Нашето ясно искане е следното: Русия трябва да прекрати военните действия и да изтегли войските си. Сега първостепенната задача е да подкрепяме Украйна в този конфликт. В момента Германия е вторият по важност съюзник на Украйна. Ние я подкрепяме във финансово и хуманитарно отношение, както и с доставки на оръжие. Току-що приехме поредния пакет помощи на стойност 2,7 милиарда евро, той се отнася за доставки на военна техника през тази и следващата година.
- Вие казахте, че обучението на пилоти е сигнал за Москва. Очевидно той е бил чут: руският заместник-министър на външните работи Александър Глушко отбеляза, че евентуалната доставка на изтребители Ф-16 може да доведе до "колосални рискове". Колко сериозно приемате подобни заявления?
- Такива заплахи са били отправяни и преди, и то често. Важно е следното: ние действаме само съгласувано, никой не предприема стъпки сам, ние полагаме всички усилия, за да не се стигне до ескалация, която може да доведе до война между Русия и НАТО. Ние следваме точно този курс и в същото време използваме всички възможности да помагаме на Украйна да се отбранява. Не бива да се забравя, че Русия се опитва със сила да присъедини голяма част от Украйна. Това е недопустимо. Русия нарушава международния ред и застрашава мира и сигурността в глобален мащаб.
- Украйна е съгласна, че няма да може да стане член на НАТО, докато води военни действия. Но в същото време Володимир Зеленски иска членство в Алианса като гаранция за сигурност след края на конфликта с Русия. Мислите ли, че НАТО ще изпрати съответния сигнал на юлската среща на върха във Вилнюс? Например, като представи пътна карта?
- Сега е важно да се помогне на украинците да защитят страната си. Що се отнася до бъдещето, ще е необходимо да се говори за гаранции за сигурност, това е разбираемо. Към тези гаранции за сигурност се отнася и въпросът до каква степен в бъдеще ще въоръжаваме Украйна. След края на конфликта Украйна ще се снабдява със западно оръжие, но все още сме далеч от това. Сега се фокусираме върху най-належащите проблеми.
- Бихте ли подкрепили теоретично членството на Украйна в НАТО след края на конфликта й с Русия?
- На срещата на върха в Букурещ през 2008 г. НАТО взе решения, в които бе формулирана дългосрочна перспектива. Очевидно в обозримо бъдеще това няма да се случи, защото към критериите на НАТО има и условия, които Украйна не може да изпълни в момента.