14 Юли 2025понеделник13:57 ч.

Търговската война между САЩ и Китай:

ОПАСНАТА ИГРА НА ДОНАЛД ТРЪМП

В най-лошия случай тази война е икономическо самоубийство. Не е ясно дали двете страни ще я продължат, но тя не е добра нито за Вашингтон, нито за Пекин

/ брой: 70

visibility 25439

Джулия МЮЛЕР*                
   
Ескалиращата митническа битка с Китай разтърси световната икономика. Тръмп обяви 90-дневна пауза върху широкообхватните си мита срещу десетки държави, но увеличи данъците върху китайския внос до удивителните 145 процента. Пекин отвърна на удара, като повиши своите мита до 125 процента, което дестабилизира световните пазари.  
Тръмп твърди, че Китай „иска да сключи сделка“, но не „знае как точно да го направи“.   
Какъв ще е финалът на тази война? Наистина ли ще успеем да преместим базираното в Китай производство?
„Ако ударим всяка страна с допълнителни мита, ще има ли компании, които ще избягат от Китай. Те няма да се върнат в Съединените щати, така че каква е крайната игра тук“, попита Марк Буш, професор по международна бизнесдипломация в университета Джорджтаун.  
"Те ни ограбват повече от всеки, дори не е за вярване как хората го подкрепят. Но съм сигурен, че двамата можем да се разберем", каза Тръмп по адрес на китайския президент, като същевременно подчерта уважението, което изпитва към Си Дзинпин.  
Републиканският сенатор Рон Джонсън (Уисконсин) бе сред хората на Капитолийския хълм, които изразиха скептицизъм към стратегията на Тръмп. Той каза: „Все още не знам каква е крайната цел на нашия президент“.

От своя страна Министерството на финансите на Китай заяви: „Американците нарушиха международните икономически и търговски правила, пренебрегнаха глобалния икономически ред след Втората световна война, изграден от самите САЩ, като погазиха здравия разум и основни икономически закони“.   
Уендонг Джан, икономист в Корнелския университет, прогнозира, че противопоставянето между САЩ и Китай „вероятно ще продължи известно време“.  
„Това е така, защото има много препятствия във влошаващите се отношения между двете глобални сили“, каза Джан пред нашето издание, визирайки индустриалната политика на Китай, китайската собственост върху земеделска земя в САЩ и неотдавнашните действия на китайската армия около Тайван.   
В същото време

САЩ и Китай остават основни търговски партньори

Според данни от офиса на търговския представител на САЩ двете страни са търгували за около 582,4 милиарда долара през 2024 г. Сега търговският дефицит с Китай е 295,4 милиарда долара, което е ръст от 5,8 процента спрямо предходната година.
„Китай съзнава, че високите ответни мита биха блокирали търговията, но е длъжен да отговори политически“, призна Джан.   
Белият дом обяви, че „телефоните звънят без прекъсване“ от страни, които искат да сключат търговски сделки със САЩ, за да избегнат митата, а Тръмп твърди, че Китай иска да сключи сделка, но не знае откъде да започне. Но прессекретарят на Белия дом Каролин Лийвит заобиколи въпроса дали Тръмп чака Си да направи първия ход.
"Доналд Тръмп ще е милостив, ако Китай сключи сделка със Съединените щати. Но ако Пекин продължи да отмъщава, това не е добре за тях. В края на краищата президентът ни иска да направи това, което е правилно за американския народ. Той иска да има справедливи търговски практики по целия свят и е оптимист за сделката с Китай", каза Лийвит.
„Може би Тръмп иска да изчака, докато се срещне лице в лице със Си“, предположи Уендонг Джан.  
„Тръмп каза, че има много добри лични отношения с китайския президент, който го посети във Флорида по време на първия му мандат. И двамата световни лидери вероятно искат да излязат от тази трудна ситуация“, каза проф. Марк Буш, който е бил съветник по търговските мита към Министерството на търговията и търговски представител на САЩ.   

Президентът може да импровизира

с някои от ходовете си, но крайната му цел вероятно е ново търговско споразумение с Китай, казаха експерти. Тръмп подписа търговска сделка с Китай през 2020 г., като Пекин се ангажира да увеличи покупките на американски стоки, но без обещание за премахване на митата. Втората фаза на сделката не се осъществи, преди Тръмп да напусне поста, тъй като избухна пандемията, която дерайлира както световната икономика, така и отношенията на САЩ с Китай.
И докато мнозина смятат, че противопоставянето може да се проточи, бивш служител на Министерството на търговията изрази мнението, че Тръмп и Си, които се стремят да не изглеждат слаби, може би търсят краткосрочно решение на продължаващата търговска война.
„В най-лошия случай тази търговска война е икономическо самоубийство. Не е ясно дали САЩ и Китай ще я продължат, но тя не е добра нито за Вашингтон, нито за Пекин. Затова се надявам и двете страни да мигнат“, смята проф. Буш.

* Политически репортер в Белия дом и Конгреса на САЩ. Завършил журналистика в Орегонския университет. Като студент е отличена със стипендия от Асоциацията на кореспондентите в Белия дом. Съавтор на книга с разследващи репортажи

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ