Опасни асансьори на по 50-60 години масово се използват у нас
В България броят на опасните асансьори продължава да е много висок. Има действащи такива, които са на повече от 50-60 години, а средно "най-младите" са от поне три десетилетия. Тези съоръжения създават риск за здравето и живота на хората, алармира пред БНР Валентин Маринков, председател на Българската асансьорна асоциация. В България, по думите му, има около 120 хиляди асансьора, 90 000 от тях са произведени преди 1990 година.
В същото време броят на подготвените асансьорни техници е наполовина от необходимия.
В столицата вече 11 години има нулев прием по специалността „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“. Според Валентин Маринков, липсата на асансьорни техници на пазара на труда се дължи на това, че професията не е атрактивна за младите хора.
В България продължават да се използват тези асансьори и стават все по-опасни. Това отблъсква младите хора, че самите съоръжения вече са амортизирани, опасни за експлоатация, трудни за поддръжка, коментира Маринков в предаването "Хоризонт до обед".
В София няма прием по специалността вече повече от едно десетилетие. Миналата година прием е бил обявен в Професионалната гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“, но паралелка не била сформирана, защото за нея се явил само един кандидат.