19 Юли 2025събота07:15 ч.

Опасността от Чернобил не е отминала

25 години след трагедията радиацията отново мъчи хората: в саркофага има много цепнатини

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 1037

Вчера светът отбеляза 25-та годишнина от аварията в АЕЦ "Чернобил" - една от най-сериозните технологични катастрофи в историята на човечеството. На 26 април 1986 година в 01,23 ч. местно време избухна Четвърти реактор на АЕЦ Чернобил и изхвърли в атмосферата радиация, еквивалентна на най-малко 200 атомни бомби като тази над Хирошима.
Вследствие на Чернобилската катастрофа пострадаха 8,4 милиона души. От радиационно заразяване бяха засегнати 19 руски региона - почти 60 хил. кв. км, с население 2,6 млн. души. Поразени бяха 12 области в Украйна с площ 50 хил. кв. км; както и 46,5 хил. кв. км от територията на Беларус. Трудно е да се изчисли броят на починалите и болните вследствие на радиацията, която взема жертви и до днес.
Радиоактивният прах се разнесе не само на територията на бившия СССР, но и на Полша, България, Германия, Швеция, Швейцария, Белгия, Холандия, Великобритания и други страни. Късмет имаха единствено Франция, Испания и южната част на Италия, защото ветровете ги заобиколиха.
Последиците за здравето на хората след аварията в Чернобил преди 20 години са ужасяващо подценявани, твърдят екоактивисти от организацията "Грийнпийс". Според официалните цифри на ООН се предвиждат 4000 смъртни случая от рак вследствие на радиоактивното изтичане. В доклада си "Грийнпийс" посочва, че това число ще бъде 100 000 души. Голяма част от жертвите на последиците ще са от Украйна, Беларус и Русия, пише още в документа.
Общото събрание на ООН свика специално заседание, посветено на 25-годишнината от ядрената катастрофа в Чернобил. В памет на жертвите в комплекса на организацията в Ню Йорк би Камбаната на мира.
Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек определи ядрената катастрофа в Чернобил като невъобразима човешка трагедия, предаде Франс прес. Злополуката в украинската АЕЦ точно преди четвърт век "е и урок за важното значение на превенцията, прозрачността и адекватния контрол" на атомните централи, отбеляза Бузек. Той почете паметта на жертвите при най-тежката ядрена катастрофа в историята на човечеството, като спомена изрично хората, жертвали живота си за преодоляване на пораженията.
Вчера президентите на Русия и Украйна Дмитрий Медведев и Виктор Янукович, посетиха АЕЦ "Чернобил". В Украйна руският държавен глава се срещна с украински държавници, както и с хората, които са се борили за овладяване на инцидента през 1986 година. Медведев награди 16 души, участвали в ликвидирането на последиците от аварията в Чернобилската АЕЦ.
Основният урок от аварията в Чернобилската АЕЦ е, че е недопустимо да се скрива истината за подобни инциденти, заяви Дмитрий Медведев и допълни: "Всеки опит да се скрие истината се превръща в трагедия."
Най-лошото е, че опасността от Чернобил не е отминала. Бетонният капак над реактора има много цепнатини, от които изтича радиация. Така нареченият саркофаг, който покрива експлодиралия реактор в Чернобил и удържа смъртоносната радиация, има нужда от обновяване.
По данни на "Грийнпийс" лъчението в района надхвърля 100 пъти нормалното и идва директно от реактора, макар той да се намира зад дебели бетонни стени. Смята се, че едва пет процента от ядрената радиация е била освободена при експлозията. Това означава, че 95 на сто от радиацията все още са вътре. Украйна се надява, че международната научна общност ще продължи да полага усилия за решаването на проблема.
Необходими са много средства. Както заяви украинският президент Янукович - до момента са поети ангажименти за 550 милиона евро. Украйна се надява, че международната научна общност ще продължи да полага усилия за решаването на проблема. Предоставянето на 550 млн. евро от страна на правителства и международни организации определено ще подпомогне реализацията на проекта.
Всички са единодушни, че заплахата, произтичаща от реактора, все още е твърде висока. Смята се, че едва пет процента от ядрената радиация са били освободени при експлозията.
Ядрената катастрофа в японската АЕЦ "Фукушима" отново повдигна въпроси относно сигурността и бъдещето на ядрените централи.


 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ