20 Април 2024събота12:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Опасността Таяни

/ брой: 30

автор:Юри Михалков

visibility 1614

"Да живее италианска Истрия, да живее италианска Далмация". Това възклицание за райони в съвременните Хърватия и Словения бе изстреляно не от някой италиански неофашист, реваншист или махленски политик, а от самия шеф на Европарламента. Точно така, за Антонио Таяни, италианския председател на Европарламента, става дума. Това възклицание зазвуча едва ли не като териториални претенции. То "гръмна" на възпоминание за една трагична страница от Втората световна война, засягаща народите на тези две държави и на Италия.

Последните години много се говори, че една от причините за кризите в Евросъюза е липсата на истински лидери от европейски мащаб. На политици, които вече не носят интелектуалния багаж на някои от бащите - основатели на ЕС, като примерно на френския външен министър Морис Шуман и германския канцлер Конрад Аденауер. Те са представители на две нации, чиято вражда сякаш бе генетично закодирана от историята. Но няма и десетилетие след касапницата на Втората световна война тези двама държавници превъзмогнаха националните болки и историческите травми, за да поведат заедно Европа към мирно и процъфтяващо бъдеще. 

Благодарение и на тях в ЕС бе изработен междудържавен кодекс, при който историята не трябва да се забравя, но и да не се подклажда огънят на стари вражди между народите. А териториалните претенции веднъж завинаги да бъдат изхвърлени от манталитета на съвременния и бъдещ европеец. Границата между тези две положения често е много тънка, затова и през годините имаше отклонения - понякога се посягаше повече на националната памет, друг път се пресоляваше рискът от териториални претенции. Но така или иначе кодексът се спазваше.

Времето обаче си върви. Новите политици не познават войната като Шуман и Аденауер и вече се смята, че те са по-склонни на крайни действия, на сблъсъци и войни. Таяни се извини за думите си, но точно такива изхвърляния са въглените, от които могат да се разгорят вражди и конфликти в Европа.  

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ