14 Юли 2025понеделник02:48 ч.

Организацията калпава, пожарът се разраства

Почти никой вече не се съмнява, че пожарът е умишлен, каза Александър Дунчев от международната природозащитна организация WWF

/ брой: 154

автор:Мая Калпачка

visibility 3247

За калпава организация, липса на координация и на най-необходимото при гасене на пожара, избухнал миналата неделя в парк "Витоша", алармираха вчера от Коалиция "За да остане природа в България". На доброволците, включили се в гасенето, било казано да си носят лопати, а когато се качили в планината, станало ясно, че са им необходими брадви, резачки за дървета и помпи за вода. Дори пожарникарите разполагали само с две резачки, на които обаче, след като свършил бензинът, се оказало, че няма резервен. Хората за гасене на пожара на Витоша, които са добре екипирани и подготвени, са недостатъчно, заявиха екоактивистите.
Според участници в гасенето пожарът е ограничен от юг, но той не само не спира, но вече е достигнал и поразил част от дървета от младата гора в резервата "Бистришко бранище". С всеки изминал ден ставало все по-страшно, защото не сухите дървета били проблем при пожара, а младите, тъй като при горящата смола се развивала много висока температура и гасенето може да стане само с вода от въздуха. 
Почти никой вече не се съмнява, че пожарът е умишлен, каза Александър Дунчев от международната природозащитна организация WWF. Еколозите недоумават от неадекватното поведение на отговорните органи да бъде отказана, поръчаната от Израел специализирана авиационна техника за гасене на мащабни пожари. Според екоактивистите за овладяването на стихията е необходима специализирана техника, но в момента голяма част от нея е в държави, където има по-тежки пожари - Испания, Гърция и Португалия. Пожарът не може да се загаси без вода, не разбирам спокойствието, с което управляващите информират, че пожарът е ограничен, заявиха природозащитниците.
Законът за защитените територии разрешава да се извеждат просеки за потушаването на пожари в резервати и не е необходимо да се губи време между различните ведомства и да се търси разрешение за нещо, което е определено в закона, каза Свилен Овчаров от "Зелени адвокати". Един екип от около 60 души - пожарникари, горски и доброволци, за ден можел да направи просека само от 300 метра. Без подобни просеки стихията не може да бъде овладяна, обясниха еколозите.
Във връзка със Закона за горите еколозите заявиха, че протестите няма да спират, докато не стане ясно окончателно какви текстове ще бъдат приети от депутатите. "Ако мислят, че протестиращите ще отидат на море или на планина - се лъжат", заявиха представителите на неправителствените организации. По думите на Андрей Ковачев от партия "Зелените" в момента се посяга върху светините на българската природозащита. Отправям настоятелно искане към Фандъкова като принципал на сделката с "Витоша ски" да анулира договорите им, заяви той.
В отговор на твърдения, направени вчера по време на срещата в парламента, Ковачев заяви, че ние имаме сред най-ниските проценти в Европа защитени територии - 5 на сто. В Германия този дял е 50%. Спекулира се и с високия процент защитени територии от НАТУРА 2000. По отношение на режима на опазване България за съжаление е добре известна в ЕК със своите нарушения по НАТУРА 2000. Нашите защитени територии са много по-слабо защитени, от който и да е национален парк в Австрия или Швейцария, каза Ковачев.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ