15 Май 2024сряда17:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Осиновителите ще вземат обезщетение за дете до 5 г.

Социалните партньори не се разбраха за единната данъчно-осигурителна сметка

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 57

Осиновителите на деца до 5 г. да имат право на отпуск за отглеждане и адаптация в семейна среда на малчугана за период от 365 дни, смятано от деня на предаването му, но не по-късно от навършване на 5 години. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които бяха подкрепени единодушно от участниците във вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
В момента правата на осиновителите са приравнени с биологичните родители, които вземат обезщетение за отглеждане на дете до 2 г. Това ограничение пречи на хората, които осиновяват по-големи деца, защото нямат достатъчно време да са с тях, и повечето предпочитат да осиновят бебе и дете до 2 г. Основният мотив на вносителите на проектозакона Жара Георгиева, Корнелия Нинова и Захари Георгиев от БСП е платеният отпуск за осиновител да се използва ефективно за социалното адаптиране на детето в новата семейна среда, поясни Жара Георгиева, която бе поздравена от синдикати и работодатели, че за първи път депутат представя законопроекта си пред социалните партньори.
Социалните партньори смятат, че проектът е в унисон и със стратегията за извеждане на децата от домовете и преместване в семейна среда.
Дете в детски социален дом струва на държавата 500 лв., а с новата промяна разходът за държавата пада почти наполовина, уточни Георгиева. Според представителите на Българската стопанска камара обаче не е зле да се помисли за увеличаване на възрастовата граница над 5 г., тъй като осиновителите на по-големи деца също имат нужда от период на адаптация.
Тристранният съвет не постигна консенсус по промените за единната данъчно-осигурителна сметка. С промените се урежда поредността при погасяването на задълженията, като първо ще се погасяват главниците, след това лихвите и разноските. Остава невъзможността лицето да избира кои задължения да погаси първо, обясни зам.-министърът на финансите Людмила Елкова. Тя представи становището на МФ, според което не е добре да бъде отменена единната сметка. Стана ясно, че МФ има готовност да я надгражда, като се създадат подпараграфи, за да се види кой какви задължения погасява. "Това е проблем и за бюджета на НЗОК, и за бюджета на ДОО, и за нас. Ние виждаме едно общо число, за което нямаме представа как се разпределя, въвеждането на декларации се бави", призна Елкова.
От КТ "Подкрепа" и от КНСБ обаче все още имат сериозни забележки към принципа на функциониране на единната сметка за плащане на данъци и задължителните осигурителни вноски. От "Подкрепа" са убедени, че от единната сметка трябва да се извадят осигурителните плащания, както бяха извадени плащанията за задължителното допълнително пенсионно осигуряване. От синдиката смятат, че трябва да има две отделни сметки - за осигурителните и за данъчните плащания.
Работодателите обаче подкрепиха единната сметка.


"Подкрепа" излиза от обществените съвети

"Диалогът, който ние водим тук, е регламентиран по закон", заяви на заседанието на НСТС д-р Константин Тренчев, президент на КТ "Подкрепа". Според него обществените съвети са спонтанно възникнала форма и синдикатът обмисля да не участва в тях. "Ние обмисляме изобщо да не участваме в обществените съвети, ако щете там да събирате хората по спирките. Ние сме сериозни хора и апелирам колегите изобщо да не участват в тези говорилни, наречени обществени съвети", заяви той. Тренчев подчерта, че не върви диалогът на ниво министерство. Правителството е решено да има в пълен обем социален диалог, увери Зинаида Златанова. Тя посочи, че в спешен порядък диалогът на ниво министерство ще бъде възстановен и още утре (днес - б.р.) на заседанието на МС ще обърне внимание на ведомствата, в които социалният диалог буксува.
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 401

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 381

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 333

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 377

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ