28 Юли 2025понеделник23:05 ч.

Остри критики срещу Борисов на дебата в Европарламента

автор:Дума

visibility 1793

Близо два часа продължи дебата в Европейския парламент на тема корупция и върховенство на закона в България. Предварително бяха заявени над  20 говорители, сред които евродепутати от ГЕРБ, но не и Радан Кънев от „Демократична България“, нищо че и неговата партия е част от Европейската народна партия.

Преди дискусията председателят на групата на ЕНП Манфред Вебер даде рамо на Борисов със свое съобщение в Туитър. Той написа, че е разговарял с премиера Бойко Борисов и че правителството в България има подкрепата на ЕНП. Те подкрепяли и протестите, но пък знаели, че изборите за нов парламент у нас са през март догодина.

Оценката на Европейската комисия за върховенството на закона е справедлива, като казва, че има нужда от още подобрения, пише Вебер. И посочва, че е провел положителен разговор с българския премиер.

"Добър разговор с Бойко Борисов за България днес. Оценката на ЕК за върховенството на закона беше честна, показа, че има нужда от подобрения. Така или иначе, правителството показа прогрес по много теми и така помага за прогреса на България към Еврозоната и Шенген. Уважаваме протестиращите, но редовните избори през март ще решат”, завършва Вебер.

Иначе в залата се чуха изключително остри критики срещу правителството и състоянието на демокрацията в България.

Ще запазим механизма за сътрудничество и проверка за България, заяви еврокомисар Вера Йоурова в заключителното си изказване в дебата. Ще го запазим, защото българският народ иска този механизъм да продължи и много българи нямат доверие в съдебната си система, обяви Йоурова.

Като заяви, че Еврокомисията напълно подкрепя правото на мирни протести, еврокомисарят за прозрачността и ценностите Вера Йоурова подчерта: „Комисията напълно подкрепя правото на мирни протести – те са фундаментално право. Конституционните промени трябва да са обект на широк дебат. Трябва време да се постигне консенсус и да се спазва принципът на проверка и баланс между институциите".

"Комисията смята, че Механизмът за сътрудничество и проверка е доказал, че е добър инструмент в процеса на реформи и е довел до законови и институционални мерки, за да бъдат постигнати препоръките в него", подчерта тя.

Още в началото думата взе Михаел Рот - министър по европейските въпроси на Германия, която сега председателства ЕС. Той заяви, че "Правовата държава не е само водещ принцип, с който са обвързани всички органи на ЕС. Тя важи за всички държави членки без изключение. Разполагаме с доклада на комисията. През октомври ще организираме разискване в Европейския съвет – за целия ЕС и освен това ще предложим да бъдат разгледани 5 държави членки, като започнем по азбучен ред: Белгия, Дания, Естония, България, Чехия."

В подкрепа на резолюцията за България се изказа румънската евродепутатка от групата на либералите Рамона Стругариу. Тя акцентира, че по време на протестите е видяла жени, влачени от полицията. „Трябва да направим разлика между една страна заложница и един свободен народ. Хората на България днес са тези, които са най-важните”, подчерта тя.

Даниел Фройнд, Зелените/Европейски свободен алианс: "Бях миналата седмица на софийските протести, имах възможност да говоря на място с много хора, чух, че им е писнало от корупцията в България. Европейското финансово подпомагане се присвоява. Какво правим ние като ЕС? Когато попитах какво очакват, казаха единодушно: спрете европейското финансиране. Това ще отнеме черния хайвер от лакоми олигарси", заяви той.

Срещу резолюцията се обяви Ангел Джамбазки, ВМРО/Европейски консерватори и реформисти:Тази резолюция е крайно лява и политически, и идеологически. Когато се говори за корупция, в България това винаги се свързва с ДПС. А ДПС е част от либералите в ЕП, каза той.

Последва много остро изказване на евродепутата Клер Дейли от Европейската обединена левица – Северна зелена левица.

Катарина Барли, зам.-председател на ЕП, от Групата на социалистите и демократите подчерта: "Ние сме на страната на гражданското общество в България и подкрепяме справедливите искания за демокрация. Загрижени сме за това кой притежава българските медии, има политическа намеса в медиите в България, това е широко разпространено. (...) Ние от 10 години наблюдаваме Унгария и не виждаме напредък. Не допускайте тези грешки и в България."

На обвиненията на Джамбазки остро реагира евродепутатът от ДПС/ Обнови Европа Илхан Кючюк: „В България няма възможност да се води предизборна кампания на друг език, освен на български. Ако вие, г-н Вебер, искате да се кандидатирате в България, ГЕРБ ви припознае, няма как да водите кампания в България. Ако говорите на английски или немски, ще ви глобят, трябва да мълчите. Г-н Джамбазки забрави да каже за касичката на ВМРО - за златните паспорти. И тук има комисия, която ще се занимава с този въпрос, завърши Илхан Кючюк.

Джамбазки веднага реагира и поиска ЕП да накаже Кючюк заради лична нападка и невярна информация.

Гуендолин Делбос-Корфийлд от Зелените заявява, че гледайки събитията у нас, има чувство за дежавю. „Аз мисля, че отговорът на всичко това идва твърде късно и е твърде слаб“, обръща се тя към Вера Йоурова. „Не можем да се борим с пожар с традиционните средства“, заявява Корфийлд. Според нея не трябва на България да продължават да се отпускат средства и поне мониторинговият механизъм трябва да остане като средство за борба с корупцията.

Елена Йончева (БСП/Социалисти и демократи) заяви, че "днес болката на България е болка на целия Европейски съюз".

Дидие Рендерс, еврокомисар по правосъдието, заяви, че : ЕК има възможността да предприемем действия. „В самото начало на следващата година ще имаме възможност да провеждаме европейско разследване, което е добър инструмент да се разкрият престъпления по европейски въпроси. Пред ноемрви ще се обсъждат 5 държави членки, между които и България. И ще разгледаме ситуацията и ще решим какво можемд а сторим с всички налични средства и в България, и във всяка друга държава членка. Уверявам Ви, че ние ще използваме всички налични инструменти и в България." Дидие Рейндерс заяви, че България трябва да изпълни последните препоръки на Венецианската комисия, по-точно за отчетността на главния прокурор.

Накрая Михаел Рот, министър по европейските въпроси на Германия завърши: "Аргументът на един от евродепутатите, че този дебат ще опетни него лично и неговата страна, не е верен. Казвам това, като гражданин на страна, в която вчера имаше нападение на човек от юдейската религия - в една либерална и открита държава. Не смятам, че това е петно върху Германия, ако поставим този болезнен въпрос на дискусия. Когато има проблеми, когато има дискриминация, това са въпроси, които трябва да се засягат открито. Без това да се схваща като намеса във вътрешните работи на дадена страна."

Мониторингът за България остава, защото българите нямат доверие в съдебната система, обяви на финала на дебата зам.-председателят на Еврокомисията Вера Йоурова.

Дали всички евродепутати от ЕНП ще подкрепят анблок българското правителство и сестринската си партия ГЕРБ, ще стане ясно в четвъртък, когато ще бъде гласувана резолюцията, която ще е първата на Европейския парламент за България.

 

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 2166

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 137

България в пламъци: Над 140 активни пожара, военни и ЕС помагат

автор:Дума

visibility 2204

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 2278

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 2421

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 2403

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 2227

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 2363

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 2325

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 2317

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 2431

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 2282

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 2247

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 2447

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 2424

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 2336

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ