12 Юли 2025събота21:27 ч.

Медии

От април новините на БНР ще се слушат във всички страни от ЕС

Новата европейска радиомрежа "Евранет+" ще помогне страните членки да излъчват новини и информация за събития от Европа на 23 езика

/ брой: 34

автор:Павлета Давидова

visibility 484

Българското национално радио има реалната възможност да увеличи слушателите си благодарение на новия международен проект, в който участва. След успешната реализация на предишна подобна инициатива, преди дни бе обявено и стартирането на новата европейска радиомрежа "Евранет+", чиято основна цел е да подобри координацията между различните медии в страните членки на ЕС. Участниците в проекта ще обменят информация на официалните за съюза 23 езика.
Представянето на проекта бе направено от директора на БНР Валери Тодоров, главният изпълнителен директор на "Евранет+" Ерленс Калабюи и Анджей Шежньевски, който е директор на Полското радио. Калабюи обясни, че е предвидено участието на 20 радиостанции, които общо имат около 25 млн. слушатели дневно. За разлика от първия подобен проект "Евранет", сред чиито учредители е било БНР, в новия проект ще участват както обществени, така и частни радиа. Всяка медия ще излъчва собствени новини в общата мрежа, които ще бъдат преведени на останалите официални езици. В ефира на всички програми на БНР седмично трябва да звучат поне 75 мин. от новините, свързани с ЕС.
От края на май паралелно с функционирането на централния офис на "Евранет" в Париж, новата радиомрежа ще открие и свое  бюро в Брюксел,  което ще отговаря за координацията с европейските структури. "Евранет+" ще наблегне и на иновациите в радиоефира - мултимедията, цифровите и интернет платформите. БНР получи специална похвала за функциониането на своето интернет радио "Бинар".
Благодарение на този проект Европа ще опознае българската действителност по-добре, ще има много силен обмен на информация, обобщи Калабюи. Анджей Шежньевски допълни, че проектът дава възможност за достъп без бариери до живота в останалите държави в ЕС. Гостите засегнаха и темата за цифровизацията, която предстои, както и за възможностите от преминаването от аналогов към цифров сигнал. След като в България закъснява дигитализацията на тв ефира, може би трябва да избърза за радиото, анализира Валери Тодоров. Той допълни, че е необходимо страната да помисли и кой е най-добрият и функционален вариант на технология, която да изведе цифровия сигнал в ефира. Според него технологията, която се внедрява, в момента не е най-подходящата за цифровизация на радиото, защото слушателят няма възможност за свободно сърфиране между радиостанциите.
Калабюи коментира, че при напредъка в технологиите модерните медии разчитат на интегрираните екипи, където журналистите могат да работят във всички платформи - радио журналистика, интернет редактори и телевизионни водещи.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ