13 Юли 2025неделя01:18 ч.

От Чапек до "железните убийци"

/ брой: 132

автор:Желязко Тенчев

visibility 1967

Военните действия по света стават все по-автоматизирани. Това се посочва в коментар на британския професор по изкуствен интелект и роботика Ноел Шарки, който е и председател на Международния комитет за контрол на роботизираните оръжия. Той стига до заключението, че трябва да се запитаме колко далеч искаме и можем да стигнем при делегирането на отговорността при конфликти върху роботи. През последните месеци се водят разгорещени дебати за въоръжени роботи, които веднъж активирани, ще могат сами да избират и елиминират своите цели без човешка намеса.
Според някои експерти роботите биха били по-прецизни на бойното поле и така ще бъдат намалени значително цивилните жертви. Други смятат, че дори и да предположим, че роботите биха били по-прецизни, човечеството не трябва да поверява на машината решението за това кой ще живее и кой не. Към настоящия момент не можем да разчитаме на машините да прилагат международното право.
Американското военно министерство през ноември 2012 г. даде зелена светлина за развиване на технологии за автономни оръжейни системи. Наскоро се разбра, че и Русия работи по създаването на специални роботи, които ще се занимават с евакуацията на ранени военни и граждански лица от мястото на терористичен акт, а също и за неутрализация на терористи. Към САЩ и Русия се присъедини и Индия. Индийската Организация за отбранителни изследвания и разработки смята да създаде "бойни роботи" с "високо ниво" на изкуствен интелект. Планира се те да бъдат задействани в операции в неспокойните райони на страната.
Дотук става ясно, че учените работят здраво по въпроса, военните нямат ясна представа как точно роботите ще бъдат използвани, а политиците и идея си нямат за това. Но става и ясно, че хората по света трябва да бъдат запознати с юридическите, моралните и етичните проблеми, които ще възникнат вследствие използването на роботи на бойното поле. А в България какво се мисли и изобщо някой има ли мнение по този въпрос?
Всичко започва от споменаването на думата "робот" за първи път от Карел Чапек в неговата пиеса "РУР", публикувана през 1920 г. Век по-късно вече се чудим докъде ли може да стигне човешкото безумие...

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ