03 Март 2026вторник00:06 ч.

Отбелязваме Голяма Задушница

автор:Дума

visibility 1043

В съботния ден срещу Неделя Месопустна (Месни заговезни) всички българи извършват помен в чест на мъртвите на голямата Задушница преди Великия пост. Или, както името "Задушница" показва, това е ден за възпоменаване на душите на починалите. На Задушница се посещават гробовете на починали близки, като за помена се приготвя „коливо“ – варено, подсладено жито, хляб, дребни сладки,соленки и вино. Поменът се прави на гроба, в църква или у дома. Обикновено на гроба свещениците извършват парастас, защото е по-кратък от панихидата. Тя е по-пространният молебен за упокоение на душите и включва повече молитви, както и четения от Евангелието и апостолски текст. Житото е символ на възкресението, защото по думите на св. ап. Павел житното зърно не може да оживее, ако първо не умре.
Виното е символ на кръвта на Исус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът означава чистата молитва, а цветята – добродетелите на починалия.
Ако имате починал близък човек, трябва да отидете на гроба му – прелива се вино и вода, носят се цветя, пали се свещичка за душата му и подавате храна като казвате „Вземи за Бог да прости“ на някого, познат или непознат. Той отговаря „Бог да прости“.
Втората Задушница, по народному наричана черешова ще е на 6 юни. Третата и последна за годината е Архангеловата, която наричат още мъжка. Тя е преди Архангеловден – 7 ноември На нея почитаме всички четници, революционери, войници, офицери и военни лекари, участвали във въстанията и във войните, заедно с жените четници и милосърдни сестри.

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 9870

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 9890

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 9715

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 5155

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 10081

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 10399

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ