14 Юни 2026неделя22:28 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Отхвърлиха узаконяването на участъци от "Хемус"

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 2204

Парламентарната комисия по регионална политика отхвърли предложените промени от правителството за промени в Закона за устройство на територията, с които се предлагаше статут на "търпимост" за големи инфраструктурни обекти, строени без разрешителни за строеж, предаде БНР. С него построеното по лотовете 4 и 5 от магистрала "Хемус" би следвало да се приеме за "търпимо" и строителството да продължи след проверка на качеството. След като бе отхвърлен правителственият законопроект, служебният регионален министър Иван Шишков се закани да започне да пише актове за незаконно строителство. Заканата на Шишков ДНСК да започне да издава актове за установяване на незаконни строежи дойде след депутатска критика, че предлаганите промени в Закона за устройство на територията всъщност няма да решат проблема, а ще го задълбочат. По думите на министъра, той е изискал справка за цялото строителство по "Хемус" от предишния регионален министър Гроздан Караджов. Получил е над 3 хил. страници с информация за договори, авансови плащания, технически проекти, но "нито един влязъл в сила акт за незаконно строителство".

"След като желаете да завършим процедурата с актове, ще я завършим докрай", закани се Шишков. Според него, ако такива актове бъдат съставени, те могат да бъдат обжалвани от възложителите на обектите. Така спорът ще стигне до съд и ако актовете бъдат признати, то ще трябва да се пристъпи към забрана за ползване, а след това и евентуално събаряне на построеното.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ