13 Юли 2025неделя10:09 ч.

In memoriam

Oтиде си патриарх Максим

Той бе начело на Българската православна църква 41 години и я преведе през бурните обществени процеси на последните десетилетия

/ брой: 259

автор:Дума

visibility 1514

На 98-годишна възраст след дълго боледуване почина българският патриарх Максим. "Бог да приеме и помилва душата на нашия многообичан и многоуважаван първойерарх Негово Светейшество Българския патриарх Максим. Нека по молитвеното застъпничество на Пресветата Пречиста Дева Богородица и по безмерната милост Божия името на Българския патриарх и Софийски митрополит Максим бъде записано в книгата на живота!"
Този текст бе публикуван вчера сутринта на сайта на Светия синод на Българската православна църква. Камбаните на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и камбаните в цяла София и цяла България биеха траурно, а от камбанарията на "Св. Александър Невски" се вееше дълъг траурен флаг в памет на Негово Светейшество. Във фоайето на Синодната палата в София бе отворена специална книга за съболезнования.
България осъмна с вестта, че малко преди 4 часа на разсъмване е починал патриархът на Българската православна църква Максим Български.
98-годишният патриарх бе приет в болница преди повече от месец, а информацията за здравословното му състояние бе твърде противоречива до последно. От Правителствена болница отказваха сведения за състоянието на патриарх Максим, но беше известно, че е настанен там поради "напредналата възраст" и редицата заболявания, от които страдаше.

Десетки пловдивчани запалиха свещи в храма "Св. Марина" в Пловдив в памет на починалия български патриарх


Патриарх Максим е роден на 29 октомври 1914 г. в село Орешак, Троянско, с гражданското име Марин Найденов Минков. Завършил е Софийската духовна семинария през 1935 г. През 1938 г. постъпва в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". През декември 1941 г. в параклиса на Богословския факултет става монах с името Максим.
На 4 юли 1971 г. бе избран от Светия синод за патриарх на БПЦ с 98 гласа "за" от 101 гласували. Според устава на БПЦ патриархът е едновременно и Софийски митрополит.
41 години Максим бе начело на Българската православна църква както по времето на късния социализъм, така и в годините след 10 ноември, когато бурни обществени процеси се опитваха "да очистят" църквата от слугите на предишния режим. "Бунтът" на клирици и миряни срещу синода на Максим завърши безславно, а патриархът успя да успокои институцията. Той дори направи "отстъпление" от традиционния за православието антиикуменизъм и се прие в покоите си папа Йоан-Павел Втори, когато главата на Римокатолическата църква дойде у нас през 2002 г.
С отварянето на досиетата на сътрудниците на ДС сред висшия клир Максим запази мълчание и не взе отношение дори когато се разбра, че само трима от днешните митрополити не са били агенти на ДС, а останалите по едно или друго време са сътрудничили на службите. Въпреки предположенията, че Максим е бил свързан с ДС, негово досие не бе извадено от архивите.
За 90-ия рожден ден на патриарх Максим през 2004 г. президентът Георги Първанов му връчи орден "Стара планина" - първа степен. Отличието му беше присъдено за големи заслуги в духовния живот на българския народ, за мъдрото управление на делата на БПЦ и за 90 години от рождението му.

Светият синод ще посочи наместник-председател на БПЦ

Светият синод на Българската православна църква ще се събере на спешно заседание, за да изпълни изискванията в устава на БПЦ. От Синода заявиха, че на заседанието трябва да бъдат определени "всички стъпки за изпращането и погребението на патриарх Максим".
След кончината на негово светейшество най-старшият член на намаления състав на Светия синод - Великотърновският митрополит Григорий, в седемдневен срок трябва да ръководи БПЦ и заедно със Синода да избере наместник-председател на църквата. Обясненията са на Емил Велинов, директор на Дирекцията по вероизповеданията при МС, в коментар какво предстои в БПЦ след кончината на българския патриарх.
Митрополитът, избран за наместник-председател на БПЦ, в рамките на три месеца трябва да организира избора на нов български патриарх, обясни Велинов. Той пожела изборът на нов глава на БПЦ да бъде успешен и да бъде избран този митрополит, който достойно да продължи делото на патриарх Максим.
Решение за поклонението и опелото на патриарх Максим ще вземе Светият синод на БПЦ, откъдето ще бъдат изпратени покани до поместните православни църкви.
"Погребението на предишния патриарх беше преди много години и някой едва ли си спомня как протича такова погребение", каза Тивериополският епископ Тихон, председател на църковното настоятелство на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Рано или късно ще трябва да бъдат освободени от Правителствена болница тленните останки на патриарха и положени в ковчег. Тогава ковчегът трябва да бъде отнесен в храма "Св. Ал. Невски".
Новият патриарх трябва да е не по-млад от 50 години и най-малко пет години да е бил митрополит. Светият Синод трябва да представи на избирателите трима кандидати и измежду тях Църковният събор ще избира бъдещия патриарх, обясни епископ Тихон.
Кой ще е следващият патриарх се очаква да стане известно в началото на март 2013 г., обясни богословът проф. Иван Желев, бивш председател на Комисията по вероизповедания.
Според него предстои състав от четирима старши митрополити да свика съвещание на Светия синод, на което да бъда избран заместник на починалия патриарх, който да поеме управлението на БПЦ до избора на нов патриарх.
"По новия устав в четиримесечен срок трябва да бъде избран новият патриарх на България. Тъй като началото на поста другата година е в средата на март, вероятно в самото начало на месеца ще бъде направен този избор, а веднага с избора става и канонизация", обясни проф. Желев.
Той добави, че кандидати за поста са всички, които отговарят на условията. Някои могат да си направят отвод поради здравословни или други причини. Пловдивският митрополит Николай няма възраст, двама нямат стаж - отново митрополит Николай и Доростолският митрополит Амбросий в Силистра. Останалите са потенциални кандидати, обясни богословът.

Световните агенции:
Патриарх Максим запази единството на БПЦ

Световните агенции коментираха вчера кончината на българския патриарх. "Франс прес" отбелязва, че патриарх Максим повече от 40 години е бил начело на БПЦ. Той е най-дълго управлявалият патриарх сред останалите духовни водачи на православни църкви. Избран през 1971 г., беловласият архиерей оцеля при опитите да бъде свален след колапса на тоталитаризма, пише "Франс прес" и подчертава, че той в крайна сметка е успял да запази единството на БПЦ, към която спадат 80 на сто от 7,4 милионното население на България.
За ИТАР-ТАСС кончината на патриарх Максим беше сред водещите новини в тяхната новинарска лента, непосредствено след информациите за президентските избори в САЩ. Руската държавна агенция припомня, че Максим навърши 98 години на 29 октомври. На тази дата в храма "Св. Александър Невски" беше отслужена литургия и благодарствен молебен за неговото здраве. По това време той се намираше в болницата и само помоли да му донесат чудотворната икона на Богородица "Достойно есть", за да се помоли пред нея, преди да бъде отнесена в главната катедрала на страната, пише ИТАР-ТАСС.
Руската православна църква изрази своите съболезнования във връзка със смъртта на българския патриарх, предава РИА "Новости".
"Асошиейтед прес" съобщава, че патриарх Максим е починал след продължително боледуване и престой в бившата правителствена болница. Според източниците, на които се позовава агенцията, все още не е ясно кой ще наследи покойния архиерей и кой ще оглави временно БПЦ до избора на нов патриарх.
Новината за смъртта на Максим вълнува и нашите православни съседи. Агенция "Танюг", позовавайки се на кореспонденцията на "Ройтерс" в София, пише, че патриархът през последните няколко седмици е бил на лечение в болница. "Патриарх Максим не се появяваше често в публичното пространство, но се смяташе за влиятелна фигура, с консервативно разбиране. На него се приписват заслугите за укрепването на религията след падането на комунизма, възстановяването на десетки манастири и църкви в България", се казва в съобщението.
"Ройтерс" припомня, че БПЦ има над 1000 години история. "Тя е преживяла петвековното османско робство и комунистическия режим. Светият синод ще се събере, за да организира погребението на патриарха и да посочи временно наследник на Максим до свикването на Великия народен събор до 4 месеца", завършва кореспонденцията от София.
 
Католическата църква поднесе съболезнования


От името на духовенството и верните на католическата църква в България изразявам дълбоко и искрено съболезнование по повод блажената кончина на предстоятеля на Българската православна църква, Светейшия патриарх Максим. Това казва в съболезнователно писмо до Светия синод председателят на Епископската конференция на католическата църква в България, апостолически екзарх Христо Пройков.
"Ваши Високопреосвещенства, присъединени към вашата скръб, молитвено просим от Бога упокоение за душата му. Вечна му памет! Бог да го прости!", се допълва в писмото.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ