29 Април 2024понеделник01:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Д-р Ива Станкова:

Отказът не означава, че детето няма да бъде лекувано

До края на годината ще имаме собствена информационна система, която ще съкрати времето за разглеждане на досиетата, казва директорката на център "Фонд за лечение на деца"

/ брой: 58

автор:Аида Паникян

visibility 143

Д-р Ива Станкова е педиатър с дългогодишен стаж. Депутат от Коалиция за България в 40-ото Народно събрание. От есента на 2013 г. е директор на център "Фонд за лечение на деца".

"Фондът няма лимит на подаване на заявления, нито на отпуснати средства за лечение на децата "


- Д-р Станкова, в публичното пространство се заговори за забавяне на документацията на деца, за откази за финансиране на лечението им. Наистина ли е така?
- Преди всичко искам да уточня някои понятия. Отказът не означава, че детето няма да бъде лекувано, а че няма да бъдат отпуснати средства за лечението му в чужбина, тъй като според становището на лекаря експерт има възможност то да бъде проведено в България. За лечение у нас средства ще бъдат отпуснати. Лекарят експерт към фонда е този, който въз основа на определени критерии преценява дали има възможност детето да бъде лекувано в България или   в чужбина. След това Общественият съвет гласува, а директорът на фонда подписва решението. Фондът е създаден като държавна структура, която да подпомогне не лечението, а финансирането на лечението на децата. Работи се много прозрачно. Фондът няма лимит на подаване на заявления, нито на отпуснати средства за лечение на децата. Например на едно от последните заседания на Обществения съвет, когато се реши да се отпуснат средства за лечение на 61 деца от общо 760 хил. лв., 350 хил. лв. бяха само за лечението на едно дете със заболяването мукополизахаридоза.
- За колко време се движат документите на децата?
- Работим по правилата на същия правилник и със същия екип, с които е работил и предишният директор. Правилникът е единственият нормативен документ, по който работи фондът. Подава се заявлението, в което родителят трябва да напише какво лечение иска за детето си. До 3 дни след това го изпращаме на лекар експерт. До 14 дни той трябва да се произнесе по молбата. Третата стъпка е насрочване на заседание на Обществения съвет. Това правим веднага, щом получим заключението по електронен път. Заседанията са през седмица. Така ни остават 3 работни дни, в които да движим документите: да изпратим решенията на съвета на родителите, на финансовия отдел на МЗ и да получим оттам потвърждение за финансиране. За улеснение, цялата тази схема направихме като чек-лист, който се прилага в досието на всяко дете. Така в седмицата след заседанието на обществения съвет експертите подготвят документите на друга група деца, чиито заявления постъпват. Имахме и няколко извънредни заседания по спешни случаи.
- Преди на какъв период са били заседанията?
- Един или два пъти в месеца. На практика фондът е съчетание на финансова институция, медико-диагностично консултативен център и малка здравна каса. Фондът финансира дейности, които не се финансират по клинични пътеки, както и медикаменти, медицински изделия, лечение и дейности, които не могат да бъдат извършени в България.  
- Няма ли фондът собствена информационна система, която да улесни работата?
- Очаквам потвърждение от здравния министър и от ресорния зам.-министър на предложението ни за създаване на самостоятелна информационна система, тъй като функциите на фонда са специфични. Имахме среща с представители на отдел електронно здравеопазване в МЗ, като ни увериха, че няма проблем да бъде създадена такава система. В момента се провеждат проучвателни работи по закупуване на софтуер. Според офертите, които имаме, такава система би струвала около 15 хил. лв. Най-вероятно до края на годината информационната система ще е готова. Това много ще съкрати времето на движение на документите. 
- Предвиждат ли се промени в правилника?
- Ние от фонда направихме няколко предложения за промени в правилника към работната група, създадена от министъра. Три важни неща касаят лечението на децата, когато то се провежда в чужбина: транспортирането им дотам, настаняването в квартири и преводаческата дейност.
В момента фондът има договор със самолетен превозвач, но той изтича и обществената поръчка е подновена. Сега искаме превозвачът да гарантира и извозването на децата до съответното лечебно заведение. По правилник фондът поема транспорта и престоя и на един придружител, както и лекарствата, докато детето се лекува в чужбина.
В момента подготвяме и обществена поръчка за преводачески услуги. Имаме договор с фирма за преводи на документи, но е много важен и преводачът, който придружава детето и родителите му в чужбина. Имаме вече няколко такива в различни държави, които не само превеждат, но и придружават децата и родителите им - обикновено това са българи, които живеят и работят в чужбина. Вече сме изчислили, че ако се направи обществена поръчка за преводи в чужбина, сумата за тях ще намалее с една трета. Тези пари ще се освободят за същинското лечение на децата.
Освен това трябва да се прецизират разходите по настаняването. Най-евтина, разбира се, е квартирата. Но има и други възможности. С представители на МВнР и на МЗ проведохме вече две срещи за ползване на посолските комплекси. Работим много добре с посолските комплекси в Австрия, Англия. Най-често пращаме деца за лечение в Германия, Турция, Франция, Англия, Австрия, Израел. Има предложение от МВнР да бъдат дадени за безвъзмездно ползване от МЗ два апартамента в Париж, където работим с 4 болници и един апартамент в Лондон. 
И нещо много важно: в момента няма механизъм, който да накара болниците в чужбина бързо да дадат точна дата за прием и лечение на детето и да ни пратят епикризите в определен срок. Затова искаме да бъде изработен механизъм, който да ни гарантира възможно най-бърз прием на българските деца за лечение в чуждестранните болници. Изчакването на оферти от съответните лечебни заведения отнема много време. Затова предложението ми е да има нарочни споразумения между нашето и чуждестранните министерства на здравеопазването. Така вече ще става въпрос за междудържавни отношения и смятам, че това значително ще скъси времето за чакане на оферта от съответната болница и ще създаде сигурност. Регламент 883/2004 Европейския парламент и Съвета от 29.04.2004 г. и Директива 2011/24/ЕС от 09.03.2011 г. насърчават държавите-членки на Европейския съюз да сключват договори помежду си по повод сътрудничеството в областта на трансграничното предоставяне на здравно обслужване. Ако има сключени такива споразумения, би могло да се създаде механизъм, чрез който Фондът да се ползва от правата и задълженията по тези споразумения за осъществяване на по-бърз контакт и своевременна обратна връзка с цел оптимизиране на работата си.
Впрочем, работи се вече с формуляр S2 за планова болнична медицинска помощ в друга държава от ЕС, при което лечението излиза много по-евтино. Искаме обаче това да бъде регламентирано в правилника изрично. Това ще даде възможност да се освободят повече пари за лечението на повече деца. Например за м.г. с S2 са спестени над 5 млн. лв. от бюджета на фонда.
- Достатъчен ли е щатът на фонда? Вие направихте ли промени в екипа?
- С идването си не съм променила екипа на фонда, защото тези 6 души работят в синхрон. Има организираност в работата, личностна съвместимост, професионализъм и лоялност. За година през ръцете на тези хора минаха молбите на над 1220 деца. Предходната година са били 715. Бюджетът на фонда от 10 млн. лв. през 2012 г. през 2013 г. е 12 135 000 лв. Не са сменени и 95% от лекарите експерти (55 души), чиито списък е утвърден от министъра на здравеопазването. Когато поех поста, поисках увеличаване на щата с 4 бройки - една за работа с архива, деловодството и личните данни, искам още един финансит, юрист и връзки с обществеността.
- Все пак в последните седмици медиите съобщиха за няколко случая на деца, чиито документи са забавени.
- Хваща се проблемът на дете, на което е отказано лечение в чужбина, защото такова може да се провежда у нас, активират се дарителските фондове, обявява се дарителска кампания, информират се медиите, оформя се скандал и се вменява вина на фонда и на директора му. Недостоен, непочтен и циничен е начинът, по който определени личности от Обществения съвет дискредитират и грубо провокират работата на фонда, Обществения съвет и лекарите експерти, използвайки вътрешна информация, че за тези деца има решение да се лекуват в България, а не в чужбина.
Когато има дарителска сметка, първо се ползва тя и след това средства от фонда.
По отношение на лечението на Еми в Мюнхен в клиниката на д-р Клер Общественият съвет няма право да гласува експериментално лечение, но получи становище от немското офталмологично дружество и немското дружество по имунология, откъдето ни отговориха, че няма научни публикации за метода на лечение. Сега министърът сформира експертна комисия и всеки момент ще започне преглед на 13-те деца, лекувани в период от 2-3 години в клиниката.
По отношение на лечението на Кирчо няма нито забавяне на документи, нито специално отношение. За него има решение да се лекува в България, но майката отказва и настоява за лечение в чужбина. Недоверието към българските лекари не е причина за финансиране на лечение в чужбина. 
Предлагам името на фонда да се промени на "Център "Фонд за финансиране на лечението на деца" и той да се стабилизира като финансиращ орган, за да продължи да работи като една необходима държавна институция в полза на децата на България!
 

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ