13 Юли 2025неделя23:41 ч.

Четин Казак:

Отново не получихне подкрепа от никого в НС

Ограниченията в Закона за българското гражданство са само за изселниците в Турция, твърди депутатът от ДПС

/ брой: 7

автор:Веселка Венкова

visibility 1174

- С какви мотиви, г-н Казак, и какви предложения за промени в Закона за българското гражданство направихте?
- Предлагаме да се коригира една историческа несправедливост и дискриминационно третиране през годините на тоталитарната комунистическа власт и по време на прехода по отношение на т.нар. лица от небългарска народност. По времето на тоталитаризма те са се изселвали на основание изселнически спогодби между България и Турция, а въз основа на дискриминационен текст, фигурирал в тогавашния Закон за българското гражданство от 1948 до 1988 г., тези лица са били лишавани от българско гражданство със самото изселване - без каквото и да е тяхно изрично волеизявление. Предлагаме на тези лица и на техните наследници да се даде възможност, ако желаят, в определен 5-годишен срок да могат да кандидатстват за възстановяване на българското си гражданство по облекчен ред. Както това се предлага от правителството за други категории български граждани, загубили гражданството си на основание двустранни договори между НРБ и бившите социалистически държави.
Предлагаме и да се изравни режимът на възстановяване на българско гражданство на лицата, които са го притежавали, но са го загубили, с режима за получаване на гражданство от лица с български произход, които никога не са го притежавали и не са родени в България, но желаят да получат българско гражданство по натурализация. Считаме, че тези две категории лица трябва по еднакъв начин да могат да получат възможност да възстановят българско гражданство. За съжаление не получихме разбиране.
- За кой път правите подобно предложение през годините?
- Отправяно е и в минали състави на Народното събрание, но за съжаление стереотипите на общественото съзнание от миналото продължават и българските граждани не се възприемат по еднакъв начин, съобразно техния етнически произход или верска принадлежност. Пак сработва старият рефлекс "онези не са съвсем българи", така че трябва по по-сложен начин да възстановят гражданството си. Нашето намерение беше този законопроект да е своеобразен тест дали българската държава е загърбила наслоенията от миналото и продължава да е майка за едни свои деца и мащеха - за други. Обидихме се, че продължава това отношение, поради отхвърлянето на законопроекта - останахме сами, не получихме подкрепа от нито една друга политическа сила в Народното събрание.
- Предложенията ви засягаха ли и българските граждани, напускали тоталитарната държава, бягайки на Запад, т.нар. невъзвръщенци, които също са били лишавани светкавично от българско гражданство и то без спогодби?
- Нямам информация да са били лишавани от българско гражданство, освен като лична санкция. Тях този казус не ги засяга, защото не са загубвали българското си гражданство.
- Категоричен сте, че тази рестрикция е само за лицата, изселени в Република Турция?
- Да, през годините 1948-1988 г., когато този дискриминационен текст е бил отменен, благодарение на което по време на т.нар. Голяма екскурзия през 1989 г. лицата, които тогава напуснаха България, не загубиха българското си гражданство. Всички останали, които са се изселвали по-рано, автоматично са губили гражданството си.
- Имате ли информация какъв е броят на тези живи изселници или техните наследници и каква част от тях искат да възстановят българското си гражданство?
- Който е ходил в Турция по една или друга причина и се е срещал с такива хора, се е убедил колко те са съхранили любовта и носталгията по родината. Почти всички говорят много добър български език, децата им - не толкова. Немалка част от тези изселници биха желали да възстановят гражданството си, за да могат по-лесно да идват. Това са хора на пенсионна възраст, за които българското гражданство ще бъде признание, че България е загърбила периода, когато ги е третирала като невъзвръщенци и свои неистински чеда. Това ще им помогне при пътуването. Убеден съм, че много от тях ще се върнат да живеят тук, да получават пенсиите си от Турция, които са доста по-високи от тези в България.
- Водил ли сте сметка колко от тези хора са поискали вече по законния ред да възстановят гражданството си?
- Много искат, но заради рестриктивния режим, който действа в момента към тях и изисква да живеят минимум 3 г. в страната, преди да кандидатстват, малко от тях успяват реално да го възстановят. Всеки, които дойде от Македония, Бесарабия, от Румъния и каже, че е банатски, бесарабски българин или македонец, за няколко месеца получава български паспорт - без никакви други изисквания. Докато за родените, израснали, учили, работили, живели в България, но изселили се в Турция, са ограниченията.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ