23 Октомври 2025четвъртък03:14 ч.

Отново сблъсъци във Франция на 10-ия национален протест срещу пенсионната реформа

автор:Дума

visibility 1281

На десетия ден от протести срещу пенсионната реформа във Франция отново се стигна до сблъсъци между демонстранти и полиция, информира БНР.

Според Франс прес десетки хиляди са излезли в Париж, а според вътрешното министерство около 740 000 души са излезли в цялата страна. За безредици се съобщава в столицата, а също в Лион, Нант и други големи градове. Недоволството беше предизвикано от увеличението на пенсионната възраст с 2 години без гласуване в парламента.

Демонстранти, участващи в снощните протести в Париж срещу пенсионната реформа на френския президент Еманюел Макрон, запалиха контейнери за отпадъци и хвърляха предмети по полицията, която отвърна със сълзотворен газ. Сблъсъци имаше и при протести в градовете Рен, Бордо и Тулуза, а в Нант бяха подпалени банков клон и автомобили.

По-рано вчера френското правителство отхвърли искането на профсъюзите за спиране и преосмисляне на законопроекта за пенсиите, предвиждащ да се увеличи възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години. Това разгневи профсъюзните лидери, които казаха, че правителството трябва да намери изход от кризата.

От своя страна правителството изрази готовност да разговаря с профсъюзите, но по други теми, и повтори, че няма да отстъпи по отношение на пенсиите.

Милиони французи участват в протести и стачки от средата на януари, за да изразят несъгласието си относно законопроекта. Протестите се засилиха, след като правителството използва специални правомощия, за да прокара законопроекта в парламента без гласуване.

Такситата в София поскъпват с 18,6%

автор:Дума

visibility 2733

/ брой: 197

Бюджетният дефицит на България стигна 3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 2728

/ брой: 197

Търсенето на жилища изпреварва предлагането

автор:Дума

visibility 2941

/ брой: 197

45% от чиновниците у нас обядват за над 10 лв.

автор:Дума

visibility 2667

/ брой: 197

Кремъл: Няма дата за среща Путин - Тръмп

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 197

Австрия и Швеция засилват мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 3092

/ брой: 197

Испания възобнови дебата за смяната на часа

автор:Дума

visibility 2855

/ брой: 197

Колумбия отзова посланика си в САЩ

автор:Дума

visibility 3006

/ брой: 197

Пиротехника

автор:Александър Симов

visibility 2512

/ брой: 197

Голямата картина

visibility 2675

/ брой: 197

Предсказуем резултат

visibility 2653

/ брой: 197

Младите гласове за пътя на България

автор:Дума

visibility 2784

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ