22 Май 2026петък00:59 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Отпадат модулите в изпита след седми клас

/ брой: 2

автор:Дума

visibility 983

Изпитът след седми клас вече няма да се провежда на два модула - задължителен и по желание, а ще е цялостен с тест и създаване на текст, съобщи просветният зам.-министър Таня Михайлова. Досега първата част беше задължителна заради националното външно оценяване, а втората бе по желание за кандидатстване в елитна гимназия. 

Ново е също, че през 2019 г. изпитите след седми клас няма да са в един ден с държавните зрелостни изпити. На 17 юни ще бъде изпитът по български и литература, на 19 юни - по математика, на 21 юни е външното оценяване по чужд език, който е по желание. На външно оценяване вече могат да се явят ученици от чужбина. Те трябва да подадат заявление в регионалните управления на образованието до 10 януари.

Има нов автор в изпита по български език и литература - Добри Чинтулов, уточни Михайлова. Задачата за създаване на текст отново ще бъде преразказ. По метематика задачите ще са 25. Максималният брой точки e 100. Външното оценяване ще е в рамките на 150 мин. За децата със специални образователни потребности ще има допълнително 80 минути за работа.  

В шепа джобове

автор:Любослав Костов

visibility 910

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ