13 Юли 2025неделя06:12 ч.

Отровни дрехи

Не купувайте нищо, което ви мирише зле, съветват експерти

/ брой: 141

автор:Аида Паникян

visibility 8102

Всяка седмица специална система за сигнализиране в страните от ЕС съобщава в коя страна какви опасни за здравето нехранителни продукти се разпространяват. Благодарение на системата оторизираните органи могат своевременно да изтеглят от магазините опасните за здравето стоки. За миналата седмица наример в бюлетина на системата RAPEX не фигурират опасни продукти, засечени в България.
Мнозина все още търсят дрехи, изработени от немачкаеми материи с ярки цветове, които с времето не избледняват. Оказва се, че такива текстилни продукти не са най-добрите приятели на човешката кожа. Платове и кожени аксесоари често боядисват, когато човек се изпоти. По този начин вредните вещества могат да проникнат и в кожата, а това вече е опасно, защото могат да причинят различни болести, обяснява Ролф Бушман от Потребителската централа в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Той припомня, че особено засегнати са хора, страдащи от кожни заболявания или имат някакви алергични реакции. Раздразнението на кожата може да бъде причинено от формалдехид (метанал), омекотители или оцветители, съдържащи се в материите, казва Ролф Бушман. Той съветва да не се купуват дрехи, които миришат съмнително.
Когато се налага да си купувате дрехи от втора употреба, оставете ги накиснати във вода поне една нощ, съветват още експертите, които се занимават с опазване на правата на потребителите. В България например се внасят обикновено от ЕС и при почистването им са използвани същите дезинфектанти, които се използват и у нас. Затова от РИОКОЗ (бившите ХЕИ) нямат специално изискване внесените дрехи да бъдат допълнително дезинфекцирани у нас.
Почти една четвърт от годишно изпръсканите отрови по растенията се озовават по памучните плантации. След беритбата памукът се преде, боядисва и обработва, но невинаги по безопасен начин.
Биодрехите не са по-скъпи от марковите, твърди Дойче веле. Все повече производители на дрехи обръщат голямо внимание на начина на обработката на материите. Биопамукът например e отглеждан без химикали, със събрана дъждовна вода и е със запазени свойства за uv-защита и регулиране топлината на тялото. За багренето му се използват бои на водна основа. Единственият проблем е, че по време на производството един продукт преминава дори през 20 различни предприятия, в повечето случаи - в различни краища на света. А това оскъпява контролирането на качеството.
Всъщност повечето екологично чисти дрехи не са по-скъпи от марковите. Едноцветна биотениска например можете да закупите за 15 евро.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ