70
Паметниците на победата в Европа
Първи сме по вандалски цапаници върху монументите, свързани с историческата битка на Съветската армия против хитлерофашизма
/ брой: 102
В Европа има над 4000 мемориала и паметници, посветени на историческата битка на Съветската армия срещу хитлерофашизма. В тях са погребани над 2,5 милиона съветски воини, участвали в окончателния разгром на хитлеристка Германия. Най-много паметници и гробове на войници от Червената армия има в Унгария - 940, в Полша - 560, в Чехия и Словакия - около 60. Паметници и мемориали на Съветската армия има още в Австрия, Германия, Белгия, Холандия, Норвегия, Сърбия, Хърватия, Франция, Румъния, България, че дори и в... САЩ.
Полша е лобно място
на повече от 600 000 съветски воини, загинали за освобождението на страната от немския фашизъм. В Гробището-мавзолей във Варшава са погребани над 21 000 войници на Червената армия. До 2011 г. в полската столица съществува Паметник на съветско-полското братство по оръжие.
Германия съхранява
едни от най-внушителните паметници и мемориали, посветени на съветската победа. В берлинския Трептов парк се намира Монументът на воина освободител. В този мемориал са погребани около 7000 съветски воини. Паметникът е дело на известния съветски скулптор Евгений Вучетич. Негови прототипи са червеноармеецът Николай Масалов, спасил тригодишно немско момиченце от руините на Берлин. В паметната зала на мемориала има надпис на руски и немски, който гласи: "Сега всички признават, че съветският народ със своята самоотвержена борба спаси цивилизацията на Европа от фашистките погромаджии. В това е великата заслуга на съветския народ пред историята на човечеството."
В парка Тиргартен се намира мемориалът в памет на 75 000 съветски воини, загинали при шурма на Берлин, а в парка Шьонхолцер Хайде са погребани над 13 000.
Австрия почита
паметта на загиналите за освобождението на Виена съветски воини с монумента на Шварценбергплац. Друг мемориал в австрийската столица е Паметникът на загиналите над 2600 съветски войници на Централното гробище във Виена.
Великобритания издига
съветски военен мемориал в Лондон на 9 май 1999 г. в парк Джералдин Мери при Имперския военен музей в памет на 27 милиона съветски граждани, загинали във Великата отечествена война през 1941-1945 година.
Холандия и Норвегия пазят
също паметници в чест на съветската победа над хитлеристка Германия. В съседство с холандската жп станция Амерсфорт се намира мемориално гробище, в което са погребани 865 съветски воини. В норвежкото гробище "Вестре Гравлюнд" в Осло има братска могила на съветски войници. В гробището на град Киркенес са погребани над 6000 воини на Червената армия, сражавали се за освобождението на Норвегия.
Чехия и Словакия уважават
паметта на съветските воини със свои мемориали. Олшанското гробище в Прага е място, където са погребани стотици руски воини. Монументът на възвишението Славин е в чест на падналите за освобождението на Братислава над 6800 съветски воини.
Дори в САЩ отбелязват
всяка година на 9 май Деня на победата около построения внушителен паметник от червен гранит в Западен Холивуд, в щата Калифорния.
Паметниците в България
са построени в памет и прослава на съветските воини и армия. От тях Паметникът на Альоша в Пловдив има за прототип воина-свързочник от Червената армия Алексей Скурлатов. Той е дело на скулпторите Тодор Босилски, Васил Радославов, Любомир Далчев, Александър Занков и др.
Паметникът на Съветската армия в София е построен през 1954 г. Дело е на такива известни скулптори и художници като Иван Фунев, Любомир Далчев, Мара Георгиева, Васка Емануилова, Васил Зидаров,Петър Дойчинов и Борис Ангелушев.
Монументи в памет на съветски воини има още в Бургас, Варна, Русе, Стара Загора, Шумен, Ямбол, Силистра, Бяла Слатина, Кулата и Добрич.
Каква е съдбата на тези паметници?
През 1989 г. е разрушен Паметникът на Съветската армия в градския парк в Ямбол. В 1991 г. по решение на СДС в Плевен е унищожен и нарязан на скрап "Плевенският Альоша".
През 1989 г. пловдивският Общински съвет решава да събори паметника на Альоша. Жителите на града го запазват с денонощни бдения. В 1993 г. кметът Гарабед Томасян решава да разруши монумента, но го спасява общественият протест. През 1996 г. ново решение на Общинския съвет за събаряне на паметника е отменено от Върховния съд, който постановява, че "монументът е културно-историческо достояние и не може да бъде съборен".
През 1993 г. Столичният общински съвет с гласовете на СДС решава да премахне Паметника на Съветската армия. В 2010 г. е създаден т.нар. Инициативен комитет за демонтиране на паметника. След 2011 г. започват вандалски плесканици и оскверняване на монумента, които продължват през 2012, 2013 и 2014 г. В защита на едно от последните посегателства върху паметника се обявява "реформаторът" Радан Кънев, който смята, че това е... "политическа акция в рамките на дълголетната кампания за събуждане на националната памет и съвест на българите."
Както се казва в подобни случаи - когато фактите говорят, боговете мълчат. В западните страни, включително в Германия, се грижат и пазят паметниците на Съветската армия, победила хитлеризма и "спасила цивилизацията на Европа", а нашите правоверни "демократи" се правят на по-католици от папата. Срам и позор!
Монументът на воина освободител в Трептов парк в Берлин
Паметникът на "Вестре Гравлюнд" в Осло
Солидарност с фашистите в Украйна или обикновен... кич
Песните за войната
Он не вернулся из боя
Владимир ВИСОЦКИ
Почему все не так? Вроде все как всегда:
То же небо - опять голубое,
Тот же лес, тот же воздух и та же вода,
Только он не вернулся из боя.
Мне теперь не понять, кто же прав был из нас
В наших спорах без сна и покоя.
Мне не стало хватать его только сейчас,
Когда он не вернулся из боя.
Он молчал невпопад и не в такт подпевал,
Он всегда говорил про другое,
Он мне спать не давал, он с восходом вставал,
А вчера не вернулся из боя.
То, что пусто теперь, - не про то разговор,
Вдруг заметил я - нас было двое.
Для меня будто ветром задуло костер,
Когда он не вернулся из боя.
Нынче вырвалась, будто из плена, весна,
По ошибке окликнул его я:
- Друг, оставь покурить! - А в ответ - тишина:
Он вчера не вернулся из боя.
Наши мертвые нас не оставят в беде,
Наши павшие - как часовые.
Отражается небо в лесу, как в воде,
И деревья стоят голубые.
Нам и места в землянке хватало вполне,
Нам и время текло для обоих.
Все теперь одному. Только кажется мне,
Это я не вернулся из боя.