11 Юли 2025петък10:45 ч.

Парад на референдумите

/ брой: 109

автор:Светлана Михова

visibility 4635

Напоследък, който се заслушва в новините за ставащото по света - така, както то се описва по българските електронни медии, сигурно е доловил как думата "референдум" постепенно се превръща в "мръсна". Зад нея обикновено нанизват опашка от други симпатични понятия като "бандити, "терористи", "сепаратисти", "руски шпиони", "агресори". Попаднал в подобна злодейска компания, референдумът се загнездва в съзнанието на неизкушената от международните дела публика като висша форма на обществена заплаха. Не му остава нищо друго, освен да викне: "Демокрацията е в опасност!"
Така се случи и с плебисцита, състоял се миналата неделя в Донецка и Луганска област. "Каквито и да са резултатите от него, САЩ няма да ги признаят, защото референдумът е незаконен", отсъдиха в Държавния департамент. Предупредиха, че няма да изпратят и наблюдатели. Те вече ги имаха - там, на място. 400 наемници от частната американска военна компания "Академия", по-известна със старото си име Black water, които вече повече от месец направляват наказателната операция на киевските власти срещу въстаналото руско население в двата бивши украински региона. Бивши, защото след референдума там бяха обявени два нови суверенни субекта - Донецка и Луганска народни републики.
Главното обвинение срещу дръзналите да организират референдум и той да бъде обявен за независим е тъкмо в това - че се осмеляват днес да прекрояват граници в Европа. Някои с избирателна историческа памет дори напомнят за Хелзинкските споразумения от 70-те години, които декларират границите в Европа за нерушими.
Днешната карта на Стария континент обаче няма нищо общо с онези "нерушими" контури. И благодарение на кого? На САЩ и НАТО. Догмата на новото евроатлантическо вероизповедание гласи, че те сами по себе си са костилката на демокрацията. Никой няма право да се съмнява в тях. В тях може само да се вярва - като в Господ. Оттук следва, че каквото и да направят, то е законно, а всичко останало - незаконно и недемократично. Тези две мегаобразувания са въплъщение на доброто. И тъй като всяко добро трябва да си има и съответното зло, за такова бе обявена Русия. Щом референдумите са дело на руснаци, чиито земи преди 70 години са били пришити към Украйна, те априори са зло.
Първоначално те не искаха отцепване. Докато в Киев майданстваха, а в Лвов стягаха военни бандитски формирования за пълната победа на кафявата украинска революция, докато икономиката стремително се сриваше, в Донбас копаеха тихо и мирно в мините, за да има страната поне някакъв вътрешен продукт. ЕвмроМайданът победи и нареди: никакъв руски език, никакви руски и съветски паметници, никакъв Ден на победата, Хитлер ни е освободил, Бандера е нашето знаме. Това в Донецк, Луганск и други области не можаха да преглътнат и започнаха да митингуват. Искаха само да ги чуят и да се стигне до някакво съгласие. В Киев не пожелаха да ги чуят. Едва тогава те повториха примера на Майдана и превзеха няколко административни сгради, организираха опълчение, издигнаха барикади срещу кафявата власт и насрочиха референдум. Така в кривото огледало на мимикрията на днешните евроатлантически ценности бяха наречени "сепаратисти" и "терористи".
Референдумът бе последното им спасение да запазят лицето на демокрацията в страната, в която живеят. Казват, че е незаконен, защото конституцията не позволявала регионални допитвания. Същевременно да се говори за законност и за подобие на демокрация на днешната територия, наричана Украйна, е меко казано нелепо. Разбира се, ако се придържаме към общоприетите понятия и наричаме събитията с имената им, а не с прякори. Защото в края на февруари в Киев бе извършен военен преврат. Назначенията на президент и премиер станаха в пълно нарушение на така тачената конституция. На практика тя не действа. Призивите на Москва и Брюксел за разоръжаване не важат за нацистките банди, тъй като набързо бяха "легализирани" с укази на де факто незаконния президент. Ако опълчението в Донбас се разоръжи, в Донецк и Луганск ще последват трагедиите, които сполетяха Одеса и Мариупол - масови убийства на руснаци и на всички несъгласни с хунтата. Досега броят на жертвите на преврата и последвалата го гражданска война е около 300 души. И това е по скромни изчисления.
Признат или не, референдумът в украинския югоизток е факт. Колкото и да си заравят главите в пясъка брюкселските и вашингтонските бюрократи. Никой не е казал, че процесите на самоопределение след края на Студената война са завършили с разпадането на Югославия и СССР. Още повече, че досегашната независима Украйна няма нищо общо с някогашната Украинска ССР. За разлика от другите бивши съветски републики, там няма никаква приемственост в националната идентичност. Затова на всички живеещи на тази територия граждани тепърва им предстои да се самоопределят. Затова можем да очакваме парад на референдумите. Дори да ги наричат незаконни.
 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 3557

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 6183

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 5804

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 6281

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 3232

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 5872

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 3170

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 5814

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 3766

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2423

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ