02 Юни 2024неделя19:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Паразити

/ брой: 23

автор:Евгени Гаврилов

visibility 751

Евгени ГАВРИЛОВ


Компанията на Гинка Върбакова "Инерком България" е осъдила Комисията за защита на конкуренцията, която през 2018 г. не разреши сделката за придобиването на ЧЕЗ от бизнесдамата от Пазарджик. (Стр. 6)

ЧЕЗ бе одобрила "Инерком" за купувач на нейните активи у нас, но българският антимопонолен регулатор отказа да пусне сделката. Докато траеха споровете между Гинка и КЗК, чешките собственици решиха да не губят повече време и продадоха активите си у нас на друга българска компания - финансовата група "Еврохолд". Сега решението на съда не може да върне "часовника назад", но пък Върбакова е свободна да заведе ново дело срещу държавата и по-точно срещу КЗК - за обезщетение, което може да излезе солено на родния данъкоплатец. 

Иначе казусът "ЧЕЗ-Гинка-КЗК" и появилото се тези дни съдебно решение отново поставя въпроса за съмнителния ефект от близо 12-годишната дейност на безбройните регулаторни органи у нас. Държавни структури и образувания, като КЗК, КЕВР, КФН, КЗП и т.н., се превърнаха в своеобразни паразити, които, вместо да създават благоприятни условия за дейността на хората и бизнеса, бяха използвани за политически бухалки и разчистване на сметки.

Разбира се, това не са само политически бухалки. Те се оказаха, както впрочем и цялата държавна администрация, хранилки за близките до доскорошната власт калинки. Примери безброй, но най-фрапантно е "творчеството" на Комисията за защита на конкуренцията.

Този неин състав взе редица спорни решения. Най-крещящият случай обаче бе сделката за ЧЕЗ, където намесата Му се оказа повече от арогантна. Първо, КЗК забрани на "Еврохолд" да купи чешките активи, защото можел да "злоупотребява с пазарната си сила". Тези аргументи увиснаха във въздуха след появилите се записи, на които се чува глас, напомнящ този на премиера Борисов. В тях се говореше именно за "Еврохолд". А гласът се заканва "да размаже физиономията" на собственика на компанията (Асен Христов). "Иначе раздуйте това, че вкарах КФН по "Еврохолд", на тоя да му размажа физиономията, че не се съобразява с мене, това е много важно!", нарежда Борисов. И после изведнъж, като по магия, сделката стана. Също беше и с недопускането на чешкия бизнесмен Петр Келнер да купи "Нова телевизия", но по-късно разрешено на братя Домусчиеви. 

Антимонополният орган глоби собственика  "Хиполенд" по случай от компетенциите на друго ведомство. Безброй доклади и секторни анализи прави КЗК, но така не можа да види очевадното - големите търговци на горива съгласуват цените.

Затова на новата власт ще й трябват доста усилия, за да бъдат заличени щетите върху регулаторната система на държавата от управлението на ГЕРБ. И това е така, защото за повече от десет години партията Му направи всичко, за да политизира и мутризира икономиката, вместо да икономизира политиката.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ