14 Юли 2025понеделник18:55 ч.

Парламентът не прие механизмът за определяне на минималната заплата де се прилага по изключение от 1 юли т.г. вместо от 1 януари догодина

автор:Дума

visibility 75263

Парламентът отхвърли на първо четене предложението на „БСП за България“ минималната работна заплата да бъде определена още от 1 юли т.г, като механизмът за изчисляването й, приет от 48-ото Народно събрание (НС), се приложи леко видоизменен. Това трябваше да стане с промени в Кодекса на труда, но в пленарната зала законопроектът на левицата получи само 22 гласа подкрепа. Против бяха 124 депутати, 31 се въздържаха.

Според гласуваното правило от предишното НС минималната работна заплата се определя в размер на 50 на сто от средната брутна заплата за страната за период от 12 месеца, на база последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година. Механизмът се прилага от 1 януари 2024 г.

Георги Гьоков от „БСП за България“, един от вносителите на сегашната поправка, обърна внимание на безспорната необходимост от подкрепа за работещите и доходите на гражданите заради растящите цени, инфлацията, които реално намаляват определената от служебното правителство минимална работна заплата от 780 лева. Ако бъде прието новото предложение, минималната работна заплата от 1 юли 2023 г. ще стане около 850–890 лева т.е. увеличението ще е около 100 лева, докато при прилагане на механизма от 1 януари 2024 г., размерът би надхвърлил 1000 лева, т.е. повишението ще е 150-200 лева, посочи депутатът. Приемането на новото предложение, по думите на Гьоков, осигурява плавно покачване на размера на минималната работна заплата във време на инфлация и създава предпоставки за прилагането на приетия вече механизъм и на Директивата относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз.

"Уважаемо мнозинство, нали сте евроатлантици, става въпрос за европейско законодателство, въвеждане в момента на европейски изисквания за минималната работна заплата", взе думата и лидерът на социалистите Корнелия Нинова. "Става въпрос за половин милион работещи бедни", отбеляза тя. "Увеличението на водата с близо 150 процента чака  ли - не, влиза от юли, увеличението на парнато – чака ли - не. Цените не чакат, а хората трябва да чакат", обобщи тя и коментира, че това е цинизъм. "Отхвърлихте увеличение на майчинството през втората година, увеличение на пенсиите, поне това приемете", апелира лидерът на БСП.

"Как не се дестабилизира държавата, когато депутатските заплати се вдигат автоматично на три месеца без да се отчита нулевата ни производителност на труда", допълни още Нинова. 

БТА

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ