Парното поскъпва най-малко с 25% заради газа
Цената на електроенергията също тръгва нагоре
/ брой: 189
Топлинната енергия вероятно ще поскъпне с около 25 на сто заради новите цени на природния газ, изчислиха енергийни експерти. Основният проблем с цената на синьото гориво се оказа забавянето на изграждането на връзката с Гърция, заради което получаваме по-малки количества газ от Азербайджан. Както е известно, в края на миналата седмица Комисията за енергийно и водно регулиране одобри нови цени на синьото гориво. Вместо първоначално обявените 16% ръст тарифите бяха повишени с 36,2 на сто спрямо миналия месец. След рекордното увеличение "Булгаргаз" вече продава синьо гориво по 94,54 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) при 69,40 лв./MWh през септември.
При цената на електроенергията също се очаква повишение с около 15 процента. Ръстът там ще бъде причинен основно от вдигането на таксата "задължения към обществото". За да се съберат пари за компенсиране на топлофикациите заради скъпия газ, се очаква КЕВР да увеличи преференциалната цена, на която се изкупува произведената от тях електроенергия.
Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов се опита да обясни на специален брифинг защо е това драстично увеличение и какви мерки е взела компанията за сигурността на доставките през зимата. Според Павлов тенденцията за ръст на стойностите на газовите борси остава и дори е възможно през зимата да има недостиг на суровина на европейските пазари, но това не се отнася за България, където хранилището в Чирен разполага с количества до края на март. Освен това "Булгаргаз" вече е увеличило доставките на азерски газ, който е по-евтин от руския, но Павлов не се ангажира с прогнози дали това ще се отрази благоприятно върху цените за ноември.
Въпреки увеличението от 36,22 на сто от октомври, газът у нас е с 26-30 на сто по-евтин спрямо цените на европейските пазари, каза шефът на "Булгаргаз". По думите му от началото на поскъпването на газа в Европа у нас нивата са около 20% по-ниски.
"Има опасения, че нагнетените количества в Европа няма да достигнат за покриване на пиковото потребление през зимата, но у нас те са обезпечени. Затова още през май предлагаме договори на клиентите си. Газът е особена стока, трябва да се договорят не само цени, но и трасета", отбеляза Павлов. Той допълни, че сегашното поскъпване на газа е можело да бъде по-малко, ако беше пусната в експлоатация газовата връзка с Гърция. Тя бе планирана да заработи миналата есен, но строежът й се забави и по последни данни ще влезе в действие в края на юни 2022 г. Това принуждава "Булгаргаз" да търси спешно заместващи скъпи количества от Гърция или Румъния, за да осигури клиентите си и да не изпадне в дисбаланс спрямо българския газов оператор "Булгартрансгаз". Заедно с разходите за пренос, това се пренася директно върху цената за българския пазар, обясни Павлов. Той не се ангажира какво е отражението на тези разходи върху стойността на газа, но отбеляза, че ако е работела газовата връзка, "Булгаргаз" щеше да може да внася целия 1 млрд. куб. м по-евтино.
София ще търси компенсации от държавата заради шоковото поскъпване на природния газ. Това стана ясно от позиция на Столичния общински съвет. Новоизбраният председател Георги Георгиев обяви, че градският парламент ще заседава извънредно на 7 октомври по темата. "Искаме компенсации, защото няма поскъпването на природния газ да го плащат софиянци, не е справедливо, не е честно", коментира Георгиев.
Румен Овчаров:
Шокът бе предвидим
Шокът от поскъпването на тока, парното, газа и всичко по веригата е вече факт, мерките е трябвало да бъдат взети много отдавна - още миналата година, каза пред БНТ Румен Овчаров. "Шокът беше предсказуем, тъй като в европейски и световен мащаб се опитваха да се решават дългосрочни стратегически проблеми с кононкрюрни неустойчиви мерки. Част от тези мерки е либерализацията, аз я наричам псевдо либерализация, в енергетиката", коментира бившият енергиен министър. По думите му, сега видяхме, че сме изградили един абсолютно неработещ, неустойчив модел на енергетиката не само в България, но и в Европа, и в световен мащаб. И посочи, че в Китай вече има режим на тока. "Мерките, които трябва да бъдат взети са първо краткосрочни и второ - дългосрочно трябва да се мисли какво се прави с енергетиката, защото действията на правителството на Бойко Борисов през последните 10 години са една от причините, поради която стигнахме до тук - абсолютно неадекватното отношение по въпроса за развитието на ядрената енергетика в България, тежките престъпления по отношение на АЕЦ "Белене" - да платиш 600 млн. и да имаш на площадката оборудване за 200 млн.", заяви Румен Овчаров.