Пътешествие из времето и историята с Колин Таброн
/ брой: 66
Усещането за студената монотонност на пустинните степи завладява всеки, който разлиства деветата книга на световноизвестния автор на пътеписи Колин Таброн "Сенки по Пътя на коприната", която "Вакон" издава на български език, научи ДУМА от Елеонора Гаджева. Едно епично пътуване през Китай и Централна Азия. Пътепис с вплетени исторически елементи, антропология и лични преживявания. В същото време книгата е много актуална заради все по-нарастващите притеснения и страховете на целия свят за навлизането на радикален ислямизъм точно от тези страни, разкъсвани от бедност, войни и криворазбрани религиозни табута.
Таброн внася много свежест в създаването на пътеписи, като вкарва в своята книга въображаеми диалози между себе си и отдавна съществували хора по Пътя на коприната. Както и разкази на случайни хора за местата, през които преминава - свидетели на събития, разтърсили света, като промените в бившия Съветски съюз, живота на талибаните в Афганистан и идеите на кюрдите, търсещи справедливост.
На страниците на книгата се разкрива притегателната сила, суровата дистанцираност и митичната красота на един различен свят. "Сенки по Пътя на коприната" е грандиозно пътуване из най-великите места на света. Тръгвайки от сърцето на Китай, през планините на Централна Азия, пресичайки Северен Афганистан, иранската равнина и кюрдската част на Турция, Колин Таброн преминава от града на Жълтия император (митичния родоначалник на китайския народ) до древното средиземноморско пристанище Антиохия, използвайки за придвижване автобуси, коли, камиони, двуколка, дори камила. Той изминава 7000 мили за осем месеца в едно от най-опасните и трудни пътувания, правени някога от човек.
Един от най-пленителните, загадъчни и примамливи маршрути в човешката история - Пътят на коприната, е гигантска мрежа от артерии, които разцепват Азия надлъж и нашир. Преминаването по тези пътища не е само въпрос на организирано пътуване, това е различна религия, идеи и въображение. До голяма степен книгата "Сенки по Пътя на коприната" е и разказ за Азия днес - разнолик континент, непрекъснато променящ се и непрекъснато изненадващ.
Книгата може да се определи като кулминацията на един живот, пътуване, което разтърсва представите ни за принадлежност, за минало, настояще и бъдеще. Една от запазените марки на Таброн като писател и пътешественик е неговата прекрасна проза, както и изключителната му дарба да общува с хората. Колин Таброн е майстор на пътеписа. Една от първите му книги е посветена на Средния изток - Дамаск, Ливан и Кипър. Следват издания, свързани с пътуването му в бившия Съветски съюз през 1982 г. и срещите му с КГБ - "Сред руснаците", "Около стената", "Изгубеното сърце на Азия", "В Сибир". Колин Таброн е носител на много литературни награди. В момента живее в Лондон, не е женен и няма деца.