09 Юли 2025сряда09:09 ч.

Пътните фирми все още се надяват на пари от бюджета

Заканват се да протестират и да съдят държавата за пропуснати ползи

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 1849

Пътностроителните фирми се надяват с актуализацията на бюджета все пак да бъдат предвидени близо 2 млрд. лева за изпълнени от тях дейности по текущ ремонт и поддръжка на пътищата. Те ще изчакат крайния срок 30 юни, когато по решение на парламента трябва да стане разплащането и докогато трябва да бъде приет актуализираният бюджет. "Ако това не стане, ще заведем искове към държавата за пропуснати ползи, които по оценки са между 150 и 200 млн. лева. Освен това ще прекратим ремонтите", обяви  председателят на УС на Българската браншова камара "Пътища" Стефан Чайков. След като фирмите дефинират точния размер на щетата, ще подадат сигнал до прокуратурата срещу участниците в междуведомствената работна група за това, че създавайки документ с невярно съдържание, са причинили щета на бюджета в особено големи размери.
Чайков посочи, че въпросните 2 млрд. лева са съответно 520 млн. лева за доплащане на извършени дейности от 2020 г. включително, 1,2 млрд. лева по започнати ремонтни дейности, които трябва да бъдат довършени, и над 180 млн. лева по договорите с "Автомагистрали" за ново строителство за предоставени материали и механизация.
Все още се надяваме, че народните представители ще проявят мъдрост и загриженост за живота и здравето на гражданите, каза Чайков и посочи, че тези средства ги има в разписания бюджет на държавата. В бюджета на Пътната агенция има капиталови разходи за 1,1 млрд. лева, а изпълнението е 32 млн. лева, каза Чайков. Според него спирането на плащанията ще изложи на риск и банките, които сега дават кредити на пътните фирми, за да могат да работят.
Ден по-рано финансовият министър Асен Василев съобщи, че работната група на министерствата на финансите и на регионалното развитие при проверка на договорите на Агенция "Пътна инфраструктура" за текущи ремонти на пътищата за периода 2018-2021 г. е установила прикрито строителство за 2,6 милиарда лева, възложено без обществени поръчки, без одобрени инвестиционни проекти, без надзор, актове, протоколи и гаранция. От своя страна регионалният министър в оставка Гроздан Караджов каза, че многократно е заявявал, че по договорите за текущ ремонт и поддръжка са извършвани основни ремонти и те са незаконни, но досега не е било известно колко точно са тези основни ремонти. Комисията е установила, че 79 на сто от възложените задания за текущ ремонт и поддръжка за 2,46 млрд. лв. от общо 3,106 млрд. лв. реално са изпълнени като основен ремонт, допълни Караджов. Вчера той призова фирмите да не спират ремонтите на пътища.

Не бързайте да сменяте левове с евро

автор:Дума

visibility 1198

/ брой: 123

Храните продължават да поевтиняват

автор:Дума

visibility 1590

/ брой: 123

София остава най-скъпият град за покупка на жилище

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 123

Брюксел отстъпи пред фермерите

автор:Дума

visibility 1578

/ брой: 123

Скопие да приеме позицията на България

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 123

В Словения свикват референдум за членството в НАТО

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 123

Накратко

автор:Дума

visibility 1487

/ брой: 123

Провален човек

автор:Александър Симов

visibility 1669

/ брой: 123

Мислете

автор:Зорница Илиева

visibility 1477

/ брой: 123

Три секунди

visibility 1612

/ брой: 123

Наследството на лева

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 123

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ