10 Април 2026петък05:24 ч.

Виолета Комитова

Пътните строители спират протестите

Браншовата камара призна, че работници без заплати няма

/ брой: 196

автор:Дума

visibility 1333

Служители на пътностроителни фирми и вчера блокираха центъра на София, като протестираха пред сградата на Министерския съвет. Протестиращите отново бяха докарали тежка пътно-строителна техника на жълтите павета. Допреди ден те настояваха държавата да изплати над 900 млн. лв. за извършени дейности по договори с АПИ. Вчера претенциите им намаляха на 600 млн. лв. Фирмите продължават да твърдят, че са останали без никакви средства, включително и за заплати.

По-късно вчера собственици на фирми или техни упълномощени представители най-после се срещнаха с министъра на регионалното развитие Виолета Комитова. На срещата по нейно настояване бяха разглеждани претенциите на фирмите за разплащане от държавата, но договор по договор. Комитова вече обяви, че е започнала проверка дали пътните строители своеволно не са извършили по-голям обем работа и обикновени ремонти не са прераснали в основни, което е и една от причините за наддоговорените в пъти суми по първоначално сключени договори. Освен това промените правят и някои от договорите незаконни. 

Няма, с много малки изключения, работници в протестиращите пътностроителни фирми, които не са получавали заплатите си. Това се разбра в началото на срещата. "Разбрахме, че няма работници без заплати. Затова може ли да формулирате за какво е протестът и кои са фирмите на него", попита на срещата Комитова.

Диалогът между бранша и държавата е възстановен, обяви председателят на УС на Браншовата камара "Пътища" Стефан Чайков след срещата. Протестите за следващите два дни спират, като в този период преговорите ще продължат, за да се уточнят юридическите и финансови аспекти на проблемите, допълни Чайков. Той каза, че министър Комитова прави всичко възможно да има пари за разплащане с фирмите, които поддържат пътищата, и допълни, че въпросът е за размера им и за схемата за разплащането им. Чайков каза, че от камарата са направили компромисно предложение, според което АПИ трябва да започне фактурирането на изостанали сертификати за миналогодишното зимно поддържане на пътищата, за да може в кратки срокове да завърши разплащането с фирмите. По данни на Камарата има неплатени 62 млн. лева от миналия зимен сезон. Договаряме условията, по които ще продължим да работим. "Натъкнахме се на нечитави документи, които трябва да преработим, с идеята да продължим да си сътрудничим с фирмите от пътностроителния бранш", каза Комитова. 

 

  

 

Въвеждат правила за енергийна бедност и уязвими потребители

автор:Дума

visibility 794

/ брой: 66

Помощта за транспортните фирми доближава 285 млн. евро

автор:Дума

visibility 863

/ брой: 66

"Еконт" спира доставките до адрес в малките населени места

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 66

Иран и САЩ спряха огъня за две седмици

автор:Дума

visibility 888

/ брой: 66

Скопие прие закон за етническия баланс

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 66

Български "ало" измамници обрали гръцки пенсионери

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 66

Черна гора удължава майчинството

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 66

"Борците" с фалшиви новини

автор:Александър Симов

visibility 837

/ брой: 66

За градския либерал

visibility 734

/ брой: 66

БСП е силата на истинската промяна

автор:Александър Симов

visibility 880

/ брой: 66

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ