16 Април 2024вторник15:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пенсии и нефтен разлив

/ брой: 148

автор:Дума

visibility 6148

Серж Алими

НА 20 април т.г. нито китайските инвеститори, нито британските пенсионери са подозирали, че нефтеният разлив край бреговете на Луизиана ще им навреди толкова бързо. Единайсет работници на платформа за добив на петрол загубиха живота си, рибарите от залива Сейнт Луис – средството си за прехрана, а населението на Мексиканския залив – качеството на околната среда и кафявите си пеликани. Много по-далеч от местата, пострадали от бедствието, пекинските власти и британските пенсионери понесоха друг вид щета: за два месеца техните финансови вложения под формата на акции на „Бритиш петролиум“ загубиха 48% от стойността си. Китайските суверенни фондове, както и тези на Кувейт и на Сингапур, навярно ще започнат да изпитват по-слаба симпатия към западните петролни компании (1)...      
Случаят с британските пенсионери става особено интересен в момент, когато под натиска на финансовите пазари европей­ските държави „реформират“ системите за социална закрила. И тъй като правителствата продължават да орязват подлежащите на възстановяване разходи за здраве и парите за пенсии, това тласна (както беше предвидено и желано) много наемни работници в обятията на частни застрахователи или пенсионни фондове. В Обединеното кралство нямаше как вниманието на тези фондове да не бъде привлечено от годишните дивиденти на „Бритиш петролиум“ в размер на 8,4 милиарда евро. Така петролната компания, която властва на върха на Лондонската фондова борса, започна сама да осигурява  една шеста от приходите на тези фондове.       
Рентата, изплащана на британските пенсионери, ставаше толкова по-хубавичка, колкото повече „Бритиш петролиум“ съкращаваше разходите си – пренебрегвайки дори мерките за сигурност, когато се наложи. Съединените щати обаче не са нито зона на безправие, нито малка страна, чийто президент подскача като марионетка, преди да отстъпи пред една многонационална компания. Те не се колебаят да се защитават срещу унищожаването на флората и бреговете си: всеки барел петрол (159 литра), излял се в морето, носи на предизвикалия замърсяването глоба от 4300 долара. Това означава, че има риск нефтеното петно (което е приблизително седемнайсет пъти по-голямо от това при катастрофата на „Ексон-Валдез“ в Аляска) да накара акционерите на „Бритиш петролиум“ да съжаляват за дребните икономии, които тяхната компания е направила, за да оптимизира печалбите си.      
И тъй като пенсиите чрез капитализиране го изискват, наемните работници от Лондон или Манчестър поставиха благоденствието на старините си в зависимост от съдбата на пенсионните си фондове. Те не гледат с добро око на предприеманите от американците принудителни мерки, които подяждат борсовата котировка на „Бритиш петролиум“ и водят до чувствително понижаване на нейната стойност в оценките на рейтинговите агенции. Когато президентът Барак Обама даде да се разбере, че петролната компания ще заплати за последиците от небрежността си, бившият министър лейбърист Том Уотсън се разтревожи, че може да настъпи „сериозна криза за милиони пенсионери в Обединеното кралство“.      
Да се ангажират „милиони“ наемни работници, търсещи сигурност след години изнурителен труд, за да бъдат превръщани в хищни автомати, които поставят надеждите си в съзвучие с интересите на ръководителите на „Бритиш петролиум“, вместо с тези на рибарите от Луизиана – такава е в крайна сметка истината за тази система. Криза след криза тя разголва покварената солидарност, благодарение на която все още се крепи. 
Le Monde diplomatique  Превод Методи Кръстев

Бележка под линия
(1) Според агенция „Блумбърг“ Норвегия, Кувейт, Китай и Сингапур са загубили 4,1 милиарда евро от началото на нефтения разлив край Луизиана. 
 

Още от новия брой на „Монд дипломатик“ – на адрес http://bg.mondediplo.com

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 174

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 159

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 174

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ